در حال بارگذاری

خودروی هایپریونXP-1 برقی یک هایپرکار هیدروژنی با پنل های خورشیدی

هایپربون XP-1 توسط یک شرکت مستقر در کالیفرنیا ساخته شده است که به دور از هر گونه تبلیغاتی این شرکت مشغول به کار بوده است.این خودرو اولین محصول بلند پروازانه تجاری این برند است.

آنگلو كافانتاریس ، مدیرعامل Hyperionادعا می کند سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتر برساعت هایپربون XP-1 تنها ۲/۲ ثانیه است و و  با یک بار شارژ کامل و سوخت‌گیری هیدروژن،می تواند انرژی لازم برای حرکت تا مسافت۱,۶۰۰ کیلومتر را داشته باشد.

این خودرو قرار بود در ماه آگوست رونمایی شود اما به خاطر ویروس کرونا به تعویق افتاد

سیستم های ذخیره سازی هیدروژن از فیبر کربن بهره می برد.این سلول ها از سلول سوختی غشای تبادل پروتون (PEM) تغذیه می کنند که این امر باعث ایجاد نیروی الکتریکی برای رانندگی هر چهار چرخ می شود.

هایپربون XP-1 از انرژی الکتریکی ذخیره‌شده در ابرخازن‌ها و سلول‌های پیل سوختی هیدروژن استفاده می‌کند تا نهایت سرعت ۳۵۳ کیلومتربرساعت و سرعت‌گیری صفر تا ۱۰۰ کیلومتربرساعت ۲/۲ ثانیه فراهم کند.همچنین دارای گیربکس سه سرعته است که در یک خودروی برقی کاملا غیر معقول به نظر می رسد اما این کار باعث می شود این خودروی وحشی 356 کیلومتر در هر ساعت طی کند.

وزن خالص این خودروی برقی به ۱۲۵۰ کیلوگرم می رسد که نسبت به خودروهای برقی موجود در دنیا سبک تر است و همین امر باعث برتری این خودرو از سایر خودروهای برقی موجود است.ابرخازن هایی که در این خودرو به کار رفته بسیار سبک و کوچک است .

سایر خودروهای برقی از باتری‌های لیتیوم یون استفاده می کنند که باعث سنگینی خودروهای برقی  می شود.ابرخازن هایی که در این خودرو به کار رفته عمکلکرد خوب حرارتی هم نیز دارند به‌طوری که هنگام کار پیشرانه با نهایت قدرت و افزایش دمای محیط، بازدهی ثابت دارند.

شاسی این خودرو مونوکوک است که از کامپوزیت فلزی تیتانیوم کربن ساخته شده است. جنس بدنه و  مخزن‌های هیدروژن از کامپوزیت تقویت شده با تیتانیوم است همچنین بخشی از  پشت درها تا انتهای سقف XP-1 را پوشش می‌دهد.

هایپربون XP-1 دارای پنل های خورشیدی ست تا باتری ها را رایگان با استفاده از خورشید شارژ کند.داخل خودرو از یک نمایشگر لمسی منحنی 98 اینچی سود می برد.این خودرو دارای دو صندلی است .همچنین جنس صندلی ها از کربن است و با چرم دور آنها پوشانده شده است.

قرار است 300 دستگاه از این خودرو تا سال 2022 ساخته شود ولی هنوز از قیمت این خودرو اطلاعاتی در دست نیست.

منبع:newatlas.com

ارسال نظرات