با ما همراه باشید

رباتیک

پهباد بدون سرنشین در قفس در اعماق غارهای یخی گرینلند کاوش می کند

نویسنده:

پهبادهای بدون سر نشین در خیلی از زمینه ها می توانند کاربردهای مفید و موثری داشته باشند اما در بسیاری از مکان های صعب العبور ممکن است پروانه های آنها با دیوار یا صخره ها برخورد کند و پهباد آسیب ببیند.

به تازگی پهبادی ساخته شده است که این مشکل را حل می کند، پهباد بدون سرنشین Elios با محافظی که دور آن قرار گرفته میتواند در جاهای صعب العبور پرواز کند یا به در دیوار برخورد کند اما هیچ آسیبی نبیند.

از این پهباد اخیرا برای کاوش در غارهای یخی عمیق در گرینلند مورد استفاده قرار می گیرد.Elios در اصل یک کوادکوپتر است که در داخل یک قاب محافظ کروی قرار گرفته شده است و روی گیمبال قرار دارد. این قاب محافظ از الیاف کربن ساخته شده که میتواند  با اشیا ،درختان یا دیوارها ،صخره ها برخورد کند اما ایمن باشد و آسیبی به آن وارد نشود.

قبلا پهباد های بدون سر نشین زیادی ساخته شده که میتوانستند در شکافهای یخبندان در کوه های آلپ سوئیس و غارهای سیسیل برای تحقیق و کاوش مورد استفاده قرار بگیرند هر چند به تازگی از این پهباد ها برای رفتن به عمیق ترین غارهای یخی در گرینلند هم استفاده شده است.

به تازگی اعلام شده که یک تیم بین المللی از زمین شناسان ، یخبندان شناسان ، متخصصان جغرافیایی ، جغرافیدانان و زیست شناسان به رهبری پروفسور فرانچسکو سائورو از دانشگاه بولونیا ایتالیا به منطقه ی یخی کانگرلوسوآک در گرینلند سفر کردند.

در  سفر قبلی به گرینلند ، دانشمندان می خواستند رودخانه هایی را که زیر یخ قرار دارند را بررسی کنند. این رودخانه ها پر بود از شاخه های یخی عمودی معروف به مولین، با این حال، محققان فقط توانستند 130 متر پایین تر (427 فوت) دسترسی داشته باشند. عمق مولین ها می تواند به اندازه 300 متر (984 فوت) باشد ، اما ساختار یخ در چنین اعماقی بسیار خطرناک است و قابل پیش بینی نیست.

با استفاده از پهباد بدون سرنشین Elios توانستند از راه دور به این رودخانه دسترسی داشته باشند،این پهپاد با استفاده از دوربین HD و نورافکن های LED خود ، فیلم رودخانه ای را که هیچ وقت کشف نشده توانست به نمایش بگذارد.

منبع:newatlas.com


ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند*