با ما همراه باشید

رباتیک

رباتی که از سالمندان مراقبت می کند

نویسنده:

در بعضی از مراکز نگهداری سالمندان در کشور انگلستان ،از ربات ها برای از بین بردن تنهایی، سلامت روان سالمندان استفاده  می شود.

این ربات چرخ دار یک سری مکالمات ابتدایی را بیان می کند و آهنگ مورد علاقه ی آنها را پخش می کند،همچنین این ربات زبان تدرس می کند و موقع دارو خوردن سالمندان را یادآوری می کند.

ورود این ربات‌ها پس از تایید آمار مربوط به تاثیر آنها در کاهش اضطراب و تنهایی توسط دولت، رسمی شد.این ربات ها می توانند با سالمندان صحبت کند و هم صحبت خوبی برای آن ها باشد .

این ربات با توجه به علاقه مندی افراد برنامه ریزی می شود و یک پوئن مثبت برای این ربات است/ اما ربات ها جایگزین مناسبی برای تعامل انسانی نیستند.

بسیار غم انگیز است که ربات ها تنها راه حل برای رفع تنهایی  سالمندان محسوب می شود.البته این طرح در حال حاضر در زمان وضعیت پر فشار جامعه ی ویروس زده بریتانیا عملی شده و موقتی است و برای همیاری کادر درمانی سالمندان از ربات ها بهره گرفته شده است.

با این وجود اما بسیاری از محققان همچنان عقیده دارند که ربات‌ها برای همیاری و همنشینی با انسان‌ها کافی نیستند.ربات‌ها از حس همدردی و دوست داشتن عاجز هستند، این دو مورد یکی از مهمترین اصول نگهداری و مراقبت از سالمندان است.

با وجود اینکه این ربات‌ها می‌توانند تنهایی و اضطراب را در سالمندان کاهش دهند، اما نیاز به همنشینی با سایر انسان‌ها همچنان وجود دارد.

ربات‌ها در شکل‌ها و فرم‌های گوناگون مشابه حیوانات خانگی یا انسان‌ها، در ژاپن و بریتانیا برای مقاصد مشابه استفاده می‌شوند.این ربات‌ها اغلب اضطراب را از صاحبان خود دور کرده و خستگی آنها را پس از یک روز طولانی کاری، برطرف می‌کنند.

با این وجود این ربات‌ها قادر به ارائه‌‌ی احساس و عواطف انسانی نیستند. این  موضوعی مهم در برنامه ریز‌های آینده برای گسترش استفاده از ربات‌ها محسوب می‌شود.

منبع:thenextweb.com


ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند*