با ما همراه باشید

هوا فضا

ایستگاه فضایی بین المللی اولین یخچال فضایی خود را دریافت می کند

نویسنده:

فضانورد بودن خیلی جذاب است اما تا زمانی که بدتان نیاید که شام خود را از داخل یک ظرف تیوپ مانند بخورید یا بستنی خشک شده را به صورت منجمد  بخورید،مواد غذایی تازه را معمولا نمیتوان تا مدت ها نگهداری کرد.

خوشبختانه به لطف سیستم فریز هوشمند دانشگاه کلرادو ،به نام یخچال «FRIDGE» ، روزهایی که فضانوردان با کمبود آب مواجه بودند به زودی سپری خواهد شد.

این یخچال فریزر کوچک توسط «فناوری های فضایی BioServe« در UCB ساخته شده است و فقط به اندازه یک مایکروویو کوچک می باشد. دانشجوی کارشناسی ارشد هوافضا رابی آرون ،که روی این پروژه کار می کند ، در گزارشی در آوریل گفته: “هیچ قطعه چرخشی در این یخچال بکار نرفته است، و هیچ فن و هواکشی در آن وجود ندارد قسمت پشتی یخچال های معمولی در روی زمین گرم می شود و ما نمی توانیم از آن در فضا استفاده کنیم. زیرا هوای گرم در میکروگرانش به سمت بالا نمی رود. ثابت می ماند و می تواند باعث گرم شدن بیش از حد قطعات و لوازم اطراف خود شود، بنابراین باید به روش دیگری از شر گرما خلاص شوید. خوشبختانه در ایستگاه فضایی یک سیستم خنک کننده آب وجود دارد که ما برای تخلیه مستقیم گرمای هدر رفته و خنک نگه داشتن سیستم از آن استفاده می کنیم. “

در حال حاضر ناسا هشت نمونه از این یخچال ها را به کار گرفته است و اکنون دو نمونه اولیه با هواپیمای ذخیره سازی رباتیک Cygnus NG-14 راهی ایستگاه فضایی بین المللی می شوند و برای ذخیره مواد غذایی شامل وعده های غذایی فاسدشدنی که از زمین ارسال می شوند و محصولات تازه تولید شده توسط باغ هیدروپونیک ایستگاه – و همچنین دارو مورد استفاده قرار می گیرند. سایر مواردی دیگر که نیاز به فریز شدن دارند مانند تا زمان ارسال دیگر فریزرها مانند قبل توسط سیستم ها فریز کننده منجمد می شوند.

منبع:presstories.com


ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند*