با ما همراه باشید

هوا فضا

7 کشور برای اکتشاف مسالمت آمیز فضا توافقنامه آرتمیس ناسا را امضا کردند

نویسنده:

«توافق‌نامه‌ آرتمیس» بین 7 کشور قدرتمند برای اکتشاف مسالمت آمیز فضا

7 کشور قدرتمند تصمیم گرفتند توافقنامه ای را به نام " آرتمیس" که توسط کشور آمریکا«ناسا» وضع شده بود را امضا کنند .متن این توافقنامه بر اساس همکاری فعالیت های فضایی مسالمت آمیز تنظیم شده است.

«ناس»آژانس هوانوردی و فضایی آمریکا گفت، 7 کشور با امضا توافق‌نامه‌های آرتمیس که در آن قوانین استفاده مسالمتآمیز از فضا و رفتارهای حاکم بر سطح ماه را تعیین خواهد کرد، تصمیم گرفته‌اند با ناسا همکاری کنند.

بر اساس این توافق‌نامه، شرکت‌های خصوصی قادر به استخراج  از منابع ماه خواهند بود، مناطق امنیتی برای جلوگیری از درگیری ایجاد خواهد شد و کشورها قادر خواهند بود که طبق اصل شفافیت برنامه‌های اکتشاف علمی خود در فضا را به اشتراک بگذارند.

اسامی این 7 کشور شامل ، استرالیا، انگلستان، امارات متحده عربی، ژاپن، کانادا، ایتالیا و لوکزامبورگ هستند که اسم سایر کشورها هم نیز در آینده نزدیک در این توافق‌نامه درج خواهد شد.

مدیر عامل ناسا جیم بریدنستین گزارش داده که  توافق‌نامه‌های آرتمیس که برای نخستین بار در ماه مه اعلام شد و در مطبوعات آمریکا منتشر شد، بر اساس عهد نامه فضایی سال 1967 خواهد بود که استفاده از سلاح هسته‌ای در فضا و کشورهایی را که ادعای حاکمیت بر ماه یا سایر اجرام آسمانی را دارند، منع می کند.


ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند*