در حال بارگذاری

محاسبه سن واقعی کوسه نهنگ برای اولین بار توسط اثرات بمب اتم

برای محافظت از حیات وحش، باید از سن حیوانات اطلاع داشت. به تازگی محققان با استفاده از ایزوتوپ‌های هسته‌ای برای اولین بار موفق به اندازه‌گیری سن واقعی یک کوسه نهنگ شده‌اند.

کربن 14 یک عنصر رادیواکتیو است که به طور طبیعی در جو ایجاد و توسط هر موجود زنده‌ای روی زمین، جذب می‌شود. آزمایش‌های مربوط به بمب هسته‌ای در دهه 50 و 60 میلادی باعث شد میزان این عنصر در جو، برای مدت کوتاهی دو برابر شود و غلظت آن در مواد ارگانیک افزایش پیدا کند. با توجه به این موضوع می‌توان با اندازه‌گیری سطح کربن 14 در نمونه‌های بافت، به میزان آن در زمان مشخصی پی برد و سن آن را تشخیص داد.

به تازگی تیمی بین‌المللی از دانشمندان با استفاده از این موضوع، سن کوسه نهنگ را مشخص کرده‌اند. آن‌ها مهره‌های این حیوان آبی که دارای نوارهای قابل مشاهده است را مورد بررسی قرار دادند. با افزایش سن، تعداد این نوارها افزایش پیدا می‌کند، البته در این زمینه ابهاماتی وجود دارد. برخی تحقیقات هر نوار را مربوط به یکسال و تعدادی آن‌ها را 6 ماه اعلام کرده‌اند.

 

محققان حلقه‌های رشد در دو کوسه نهنگ مرده را تحلیل و سطح کربن 14 را ارزیابی کردند. تغییر سطوح این ایزوتوپ در حلقه‌های رشد نشان داد که هر یک از آن‌ها در چه زمانی شکل می‌گیرند که نتیجه آن، مشخص شدن سن این حیوان بود. نویسنده این تحقیق، «مارک میکان» در این زمینه اعلام کرده:

«ما به این موضوع پی بردیم که هر حلقه در مدت زمان یکسال ایجاد می‌شود. این موضوع بسیار مهم است، چرا که اگر شما نرخ رشد را بالا یا پایین درنظر بگیرید، با یک استراتژی نامناسب روبه‌رو می‌شوید که در نهایت باعث سقوط جمعیت می‌شود.»

در حالی که برخی تحقیقات به عمر 100 ساله این حیوانات اشاره می‌کنند، روش جدید سن دقیق یکی از آن‌ها را 50 سال مشخص کرد. میکان در ادامه اعلام کرده:

«اگرچه درک ما از حرکات، رفتار، ارتباطات و توزیع کوسه نهنگ‌ها در طی 10 سال گذشته بهبود چشمگیری داشته، اما ویژگی‌های اساسی آن‌ها مانند سن، طول عمر و میزان مرگ و میر برای ما ناشناخته هستند که تحقیق جدید بخشی از آن‌ها را برطرف می‌کند.»

امید  اکبری

نویسنده
سلام من امید اکبری کارشناس ارشد فناوری اطلاعات هستم
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات