با ما همراه باشید

سایر تکنولوژی

کرونا و دلیل از دست رفتن بویایی

نویسنده:

تحقیقات نشان می دهد در ۸۶ درصد موارد ابتلای خفیف به بیماری کرونا ، از دست دادن بویایی گزارش شده است.

حال این نکته جالب است که چرا و چه مدت در بیماری کرونا ، بویایی از دست می رود؟

 محققان دریافته اند که افرادی که به درجات خفیف بیماری کرونا مبتلا می‌شوند، نسبت به سایر کسانی که بصورت جدی یا ملایم تری این بیماری را تجربه کرده اند، حس بویایی خود را بیشتر از دست خواهند داد. براساس این مطالعه تقریبا تمام کسانی که بویایی خود را از دست داده اند، ظرف ۶ ماه به حالت عادی بازخواهند گشت.

محققان بین ماه‌های مارس تا ژوئن در ۱۸ بیمارستان اروپا ۲۵۸۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ را مورد بررسی قرار دادند و روی تعلیل در بویایی (OD) یا ازبین رفتن آن مطالعاتی انجام دادند. OD یکی از شایع‌ترین علائم ابتلا به ویروس کروناست.
 
از بین رفتن بویایی در ۸۵.۹% کسانی که به درجات خفیف کرونا مبتلا شده بودند مشاهده شد، این علامت در موارد متوسط ۴.۵% و در درجات شدید ابتلا به بیماری ۶.۹% گزارش شد. درصورتی که فرد دارای هیچ نشانه‌ای از التهاب ویروسی نبود، بعنوان فردی با ابتلا به درجه ضعیف بیماری قلمداد می‌شد و می‌توانست در خانه درمان شود.در گزارش بیماران بصورت میانگین ۲۱.۶ روز بویایی خود را از دست داده بودند، اما یک چهارم از این بیماران تا ۶۰ روز هنوز بویی حس نمی‌کردند. محققان همچنین از تست بررسی مخاط بینی استفاده کرده و متوجه شدند که حس بویایی در ۵۴.۷% از موارد خفیف و ۳۶.۶% از موارد بحرانی ابتلا به کووید ۱۹ مشاهده شده است.
 
طبق تحقیقات محققان اروپایی، OD بسیار در موارد خفیف شایع است و ۹۵% از بیماران در این دسته طی ۶ ماه اغلب بویایی خود را باز می‌یابند. امتیاز دهی به بیماران در این تحقیق براساس امتیاز دهی سازمان بهداشت جهانی به شدت بیماری کرونا صورت پذیرفت. افراد جوان‌تر نسبت به سالخوردگان بیشتر بویایی خود را از دست داده اند، اما علت هنوز مشخص نیست.

منبع: ana


ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند*