با ما همراه باشید

سایر تکنولوژی

نمونه‌هایی از عوارض تزریق واکسن کرونا روی انسان‌ها

نویسنده:

شروع واکسیناسیون کرونا اگرچه از طرفی باعث دلگرمی مردم و دولت‌ها شده اما از طرف دیگر عوارضی جانبی آنها موجب افزایش نگرانی‌ها شده است.

شروع واکسیناسیون کرونا اگرچه از طرفی باعث دلگرمی مردم و دولت‌ها شده اما از طرف دیگر عوارضی جانبی آنها موجب افزایش نگرانی‌ها شده است.

سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده عوارض جانبی گزارش‌شده را که به‌طورمعمول چند روز طول می‌کشد، مواردی همچون درد در محل تزریق، خستگی، سردرد، درد عضلانی، لرز، بدن‌درد شدید و تب عنوان کرده است. به گفته این سازمان، بیشتر افراد پس از دریافت دوز دوم این عوارض را تجربه کرده‌اند.

اما چیزی که در واقعیت اتفاق می‌افتد بسیار متفاوت است. ۴۴۷ نفر در هندوستان تنها پس از چند روز از آغاز واکسیناسیون، دچار عوارض جانبی شده‌اند که برخی از آنها در بیمارستان بستری شده‌اند. واکسن‌های داخلی «کاوی شیلد» و «کواکسین» و واکسن خارجی «آسترا زنکا» در این کشور مورد استفاده قرار گرفته است. در نروژ نیز ۲۳ نفر از افراد مسن، مدت کوتاهی پس از تزریق نخستین دوز واکسن شرکت فایزر فوت شدند. سازمان بهداشت عمومی نروژ اعلام کرده است، افرادی که دچار ضعف شدیدی هستند حتی عوارض جانبی بسیار خفیف می‌تواند عواقب جدی برای آنها داشته باشد.

علاوه بر این در هلند نیز ۱۰۰ مورد عوارض جانبی ناشی از واکسن فایزر گزارش شده است. این افراد علائمی مانند عوارض پوستی و تورم در اطراف چشم را نشان دادند. اما مورد مهم دیگری که تاکنون اتفاق افتاده فلج شدن صورت افرادی است که واکسن فایزر را دریافت کرده‌اند. اخیراً ۱۳ نفر از مردم رژیم صهیونیستی دچار این ضایعه شدند. پیش‌ازاین سازمان غذا و داروی آمریکا نیز چند مورد فلج صورت ناشی از واکسن فایزر را گزارش کرده بود.

ازاین‌رو کارشناسان بهداشتی و درمانی برخی کشورها درخواست کردند استفاده از واکسن کرونا با پایه mRNA برای افراد مسن تعلیق شود. همچنین یک متخصص ایمونولوژی چین گفت: واکسن فایزر با عجله تولید شده و ایمنی آن برای استفاده گسترده برای انسان تأیید نشده است.

منبع: ana


ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند*