با ما همراه باشید

شبکه

طراحی شبکه های کوانتومی با کمک پهبادها

نویسنده:

پهبادهای بدون سرنشین به کمک شبکه های کوانتومی می آیند.

 

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که با کمک پهپادها می‌توان شبکه ارتباطی کوانتوم ایمن و سریعی برای انتقال پیام‌ها ایجاد کرد.

،در آینده شبکه های ارتباطی می تواند مبتنی بر دنیای عجیب و غریب مکانیک کوانتوم باشند و به نظر می‌رسد که اکنون انسان یک گام به تحقق این امر نزدیک‌تر شده است. دانشمندان چینی از شبکه کوانتومی رونمایی کرده‌اند که فوتون‌های در هم تنیده میان پهپاد و ایستگاه‌های زمینی تابانده می‌شوند و پیوند کوانتومی  با موفقیت تا فاصله یک کیلومتری حفظ می‌شود.

درهم پیچیدگی کوانتومی شامل جفتی از ذرات می‌شود که چنان در هم تنیده شده‌اند که توصیف آنها به صورت مجزا غیرممکن است. با اندازه‌گیری ویژگی‌ یکی از این ذرات مانند قطبش، می‌توان قطبش جفت دیگر را نیز محاسبه کرد. مهم نیست که چقدر فاصله میان جفت‌ها ایجاد می‌شود، درواقع با ایجاد فاصله شرایط جفت دیگر نیز بلافاصله تغییر می‌کند. با استفاده از این پدیده عجیب و غریب می‌توان شبکه‌های ارتباطی کوانتومی ایمن و سریع ایجاد کرد.

پس از تولید فوتون‌های در هم ‌تنیده، به هر کاربر یک فوتون ارسال می‌شود که این امر اجازه برقراری ارتباط سریع را (از طریق اندازه‌گیری فوتون) می‌دهد. اکثر آزمایش‌ها با استفاده از کابل‌های فیبر نوری انجام شده اما فوتون‌ها با افزایش مسافت و فاصله گرفتن از فیبرهای نوری، می‌توانند از در‌ هم تنیدگی خود را از دست بدهند. انتقال فوتون‌ها از طریق هوا فواصل مورد نیاز را فراهم می‌کند و شبکه ارتباطی کوانتوم شروع به فعالیت می‌کند.

گروه تحقیقاتی دانشگاه نانجینگ با ایستگاه زمینی را با استفاده از پهپادها به یکدیگر متصل کردند. این دو ایستگاه زمینی فوتون‌ها را با استفاده از تلسکوپی با دیافراگم ۲۶ میلی‌متر و ردیاب تک‌فوتونی  جمع‌آوری می‌کردند اما ارتباط مستقیمی میان این دو ایستگاه وجود نداشت که دانشمندان از دو پهپاد برای این کار استفاده کردند.

پهپاد اول جفت فوتون‌های در هم تنیده مادون قرمز تولید می‌کرد  و یکی از آنها را به ایستگاه اول و بعدی را به پهپاد دوم ارسال می‌کرد. پهپاد دوم با استفاده از فیبر نوری فوتون‌ها را دریافتی را متمرکز می‌کرد و سپس آنها را به سوی ایستگاه دوم روانه می‌کرد.فاصله این دو پهپاد از یکدیگر حدود ۲۰۰ متر و فاصله هر کدام از آنها با ایستگاه زمینی ۴۰۰ متر بود. به عبارت دیگر پیام‌ها به طور کلی یک کیلومتر جابه‌جا شدند.


ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند*