با ما همراه باشید

سایر تکنولوژی

فاکسکان 270 میلیون دلار برای تولید مک بوک و آیپد اپل در ویتنام سرمایه گذاری کرد

نویسنده:

امروز صبح (18 ژانویه 2021) ،دولت ویتنام به فاکسکان مجوز راه اندازی یک کارخانه به ارزش 270 میلیون دلار آمریکا را داده است.

شرکت فاکسکان (Foxconn) یکی از تامین‌کنندگان و تولیدکنندگان بزرگ اپل محسوب می شود. با توجه به گزارش‌ها، قرار است از این کارخانه برای تولید مک بوک و آیپد اپل استفاده شود.

براساس گزارشی از رویترز این کارخانه بزرگ توسط شرکت Fukang Technology در حال توسعه است و در شمال استان باک گیانگ واقع شده است. این کارخانه می‌تواند سالانه 8 میلیون دستگاه لوازم برفی مانند تبلت و لپ تاپ تولید کند.

این شرکت که یکی از تولید کنندگان اصلی اپل محسوب می شود در حدود 1.5 میلیارد دلار در کشور ویتنام سرمایه‌گذاری کرده و می‌خواهد بیش از 10 هزار نفر از نیروهای کار محلی را در کارخانه‌های خود در این کشور استخدام کند.

خروج زنجیره تولید شرکت‌های آمریکایی از چین

به نظر می‌رسد جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین باعث شده باشد بسیاری از شرکت‌ها به دنبال ساخت و توسعه خط تولیدهای جدید در کشورهایی به جز چین مانند هند و ویتنام باشند.

گزارش‌های محلی نشان می‌دهند شرکت Foxconn برنامه‌هایی برای سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌تر در ویتنام دارد. ظاهرا این شرکت می‌خواهد 1.3 میلیارد دلار دیگر نیز در استان تان هوا سرمایه‌گذاری کند و تولید برخی از مدل‌های آیپد و مک بوک اپل را به کارخانه‌های ویتنام خود منتقل کند.

علاوه بر این ، شرکت Fukang Technology حدود 700 میلیون دلار دیگر در ویتنام سرمایه‌گذاری خواهد کرد که در زمینه کارخانه‌های محلی خواهد بود. این سرمایه‌گذاری‌های بزرگ به نظر می‌رسد یکی از اصلی ترین اقدامات شرکت‌های ایالت متحده آمریکا و شرکای آن‌ها برای خارج شدن از کشور چین باشد. با این که انتقال خطوط تولید شرکت‌ها از چین می‌تواند برای آن‌ها گران تمام شود اما در بلندمدت می‌تواند  آسیب‌هایی نیز به اقتصاد کشور چین وارد کند.

با توجه به پیشرفت پرسرعت چینی‌ها در زمینه اقتصادی، نیروی کار نیز در این کشور گران‌تر از قبل شده و این مورد نیز می‌تواند یکی از دلایل شرکت‌ها برای رفتن از این کشور و یا حداقل انتقال بخشی از زنجیره تولید و تامین به کشورهای دیگر باشد.

بر اساس گزارشی که سال گذشته در نشریه بلومبرگ منتشر شده ، نشان می دهد فاکسکان، بزرگترین تولید کننده آیفون در جهان در جهت مصون ماندن از تعرفه‌های اعمالی از سوی آمریکا بر کالاهای چینی، در نظر دارد خط تولید آیفون را به کشور هند منتقل کند.

به هر حال با توجه به این گزارش، قطعا در آینده شاهد عرضه برخی از محصولات اپل مانند آیپد و مک بوک که در کشور ویتنام تولید شده‌اند، خواهیم بود.

منبعGizmochina


ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند*