در حال بارگذاری

فرمان اجرایی ترامپ برای استخراج منابع ماه توسط شرکت های آمریکایی

مدتهاست که بشر تنها یک رویای مشترک دارد: به ماه برود و سپس از طریق آن قدم به سیارات دیگر بگذارد. روز دوشنبه این هفته دونالد ترامپ پای را از این هدف نیز فراتر گذاشت و با امضای یک فرمان اجرایی به جهانیان اعلام کرد که آمریکا قصد دارد استخراج منابع ماه را آغاز کند و به کشورهای دیگر نیز اجازه نمی دهد که در فعالیت های آن مداخله کنند.

ترامپ که پیشتر سازمان بهداشت جهانی را در بحبوحه یک پاندمی دنیاگیر تهدید به قطع حمایت های مالی کرده بود با امضای فرمان اجرایی جدیدی مدعی شد که فضا یک محدوده مشترک جهانی نیست و صرفا آمریکا و شرکت های خصوصی حق دارند از منابع احتمالی موجود در آن از جمله سطح ماه بهره برداری کنند. در این فرمان اجرایی اشاره شده که آمریکا نه توافق ماه را به امضا رسانده نه آن تایید کرده است؛ منظور از توافق ماه قراردادی بین المللی است که به موجب آن منابع موجود روی این قمر به صورت مساوی میان کشورهای مختلف توزیع می شود و از مطرح شدن ادعاهای بی اساس مبنی بر مالکیت بر ماه یا استفاده نظامی از اجرام آسمانی جلوگیری میکند.

 

 

حالا اما ترامپ با صدور این فرمان اجرایی این مجوز را به دولت های آمریکایی و شرکت های خصوصی فعال در این کشور می دهد که هر زمان خواستند برای اکتشاف در هر نقطه ای از این قمر وارد عمل شوند و کسی هم جلودارشان نخواهد بود.

در متن این فرمان اجرایی همچنین آمده است که آمریکا به هر تلاشی که برای جلوگیری از استخراج ماه توسط آن صورت بگیرد اعتراض خواهد کرد.

البته باید در نظر داشت که هنوز مشخص نیست ماه دارای منابع ارزشمند برای استخراج هست یا خیر هرچند که با استناد به اطلاعات منتشر شده در سایت Space.com تصور می شود تنها قمر زمین حجم قابل توجهی از هلیوم ۳ برای استفاده در رآکتورهای هسته ای را در خود داشته باشد هرچند که مقادیر دقیق آن نامعلوم است. همچنین دانشمندان تصور میکنند در سطح ماه آب وجود دارد که این ماده میتواند نقشی کلیدی را در ایجاد یک سکونتگاه همیشگی در فضا ایفا نماید. به غیر از این موارد ماه عناصر کمیاب روی زمین از جمله اورانیوم، توریوم و ذرات فلزی ارزشمند دیگر را در خود دارد.

ارسال نظرات