با ما همراه باشیدسایر تکنولوژی

احتمال آغاز واکسیناسیون عمومی از خرداد با واکسن ایرانی

نویسنده:

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به این سوال که آیا واکسیناسیون در خرداد ۱۴۰۰ با واکسن «کوو ایران برکت» آغاز می‌شود، گفت: اگر روند کار در زمینه تولید و کارآزمایی بالینی به همین روال به خوبی پیش برود این کار محقق می‌شود.

مینو محرز، مسئول نظارت بر مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت گفت: بازدیدی که یکی دو هفته پیش از کارخانه تولید واکسن کوو ایران برکت داشتم، نشان می‌داد که سریع در حال کار هستند. کارخانه صنعتی که قرار است میلیون‌ها دوز واکسن را تولید کند، تمام دستگاه‌هایش وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه دست‌اندرکاران با سرعت مشغول کار در این زمینه هستند، گفت: دست‌اندرکاران خیلی سریع در حال فراهم کردن شرایط لازم برای تولید انبوه واکسن هستند و فکر می‌کنم این روند ادامه پیدا کند، واکسیناسیون در خرداد ماه با «کوو ایران برکت» محقق خواهد شد.

محرز به آغاز مرحله سوم تست انسانی نخستین واکسن ایرانی کرونا از پنجم اردیبهشت ماه اشاره کرد و گفت: مرحله سوم این واکسن ایرانی با جمعیت ۲۰ هزار نفری در شش شهر آغاز شده است.

وی ادامه داد: مرحله سوم تست انسانی وسیع‌تر از مراحل قبلی است و در این مرحله داوطلبان فراوانی واکسینه می‌شوند تا اثرات و عوارض احتمالی واکسن مورد بررسی دقیق‌تر قرار گیرد.

محرز در پاسخ به این سوال که آیا ایمنی‌زایی در مرحله دوم تست انسانی واکسن تائید شده است یا نه؟ گفت: ایمنی‌زایی در مرحله دوم کارآزمایی بالینی به طور دقیق مشخص نشده اما نتایج اولیه تزریق بر روی داوطلبانی که واکسن را دریافت کرده‌اند، خوب بوده است. این واکسن علاوه بر ایمنی‌زایی، بی‌خطر هم است.

منبع: ایرنا


ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند*