در حال بارگذاری

پروژه ساخت تلسکوپ رادیویی غول پیکر در نیمه ی تاریک ماه "توسط ناسا"

ناسا قصد دارد روی دهانه ماه یک تلسکوپ رادیویی عظیم ایجاد کند. این تلسکوپ توسط ربات‌ها در سمت پنهان ماه ساخته می‌شود و باعث اکتشافات خارق‌العاده‌ای خواهد شد.

هفته گذشته ناسا یک طرح علمی منتشر کرد که پیشنهاد می‌دهد دهانه بزرگ ماه می‌تواند تبدیل به یک تلسکوپ رادیویی عظیم شود. به گفته ناسا، این طرح چندین مزیت نسبت به نمونه‌های کنونی دارد، چرا که تلسکوپ‌های روی زمین در معرض تداخل و مشکلات دیگر قرار دارند. تلسکوپ دهانه ماه اگر عملی شود، برای ساخت به ربات‌های سازنده نیاز دارد.

ناسا برای طرح‌های فضایی کمک‌های مالی در نظر گرفته که یکی از آن‌ها، ایده‌ای برای تبدیل دهانه 2.9 تا 5 کیلومتری ماه به یک تلسکوپ رادیویی با طول موج بسیار طولانی است. اندازه این تلسکوپ می‌تواند کمی بیش از 800 متر باشد. این تلسکوپ در سمت پنهان ماه قرار می‌گیرد که به گفته ناسا، مزایای شگفت انگیزی دارد.این تلسکوپ با نام تلسکوپ رادیویی دهانه ماه (LCRT) شناخته شده و می‌تواند توسط یک شبکه سیمی ساخته شود. این شبکه‌ها توسط ربات‌های دیوارنورد DuAxel روی ماه قرار می‌گیرند. این شبکه‌ها برای ایجاد یک بازتابنده کروی استفاده می‌شوند و احتمالا بزرگترین تلسکوپ رادیویی با دیافراگم توپر در کل منظومه شمسی را خواهیم داشت.

بر اساس اعلام ناسا، وجود تلسکوپ رادیویی در سمت پنهان ماه، امکان مشاهده اطراف توسط فرکانس‌های زیر 30 مگاهرتز را فراهم می‌کند. به گفته این سازمان فضایی، این بخش به علت محدودیت‌های تلسکوپ‌های رادیویی مبتنی بر زمین و تلسکوپ‌های در حال چرخش، ناشناخته است.در صورتی که ناسا بتواند در این بخش یک تلسکوپ رادیویی عظیم ایجاد کند، ماه می‌تواند به عنوان یک سپر فیزیکی به محافظت در برابر نویزها و تداخلات ناخواسته یونوسفر، ماهواره‌ها و دستگاه‌های دیگر کمک کند. در نهایت ناسا پیش‌بینی کرده چنین تلسکوپی می‌تواند باعث اکتشافات علمی فوق العاده‌ای شود.

رضا  رجبی

نویسنده
سلام من رضار رجبی هستم در حوزه فناوری اطلاعات مشغول فعالیتم بنده دارای کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات هستم زمینه تخصصی بنده در بهداشت وسلامتی میباشد
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات