در حال بارگذاری

حرکات آکروباتیک ربات های MIT

ایجاد ربات هایی که بتوانند حرکات آکروباتیک مانند تلنگر زدن یا پرش های پیچیده را انجام دهند بسیار چالش برانگیز است.

به طور معمول، این گونه ربات ها نیاز به طراحی سخت افزار پیچیده و الگوریتم های کنترل حرکت دارند. محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) اخیراً یک ربات انسان نما جدید طراحی کرده اند که می تواند حرکت های پیچیده ای را انجام دهد.
 

دونگیون کیم از محققان دانشگاه ماساچوست می گوید: در این کار ما سعی کردیم تا الگوریتم کنترل واقع بینانه ای را ارائه دهیم تا یک ربات انسان نما بتواند رفتار آکروباتیکی مانند تلنگر زدن ، پرش های چرخشی و پرش از روی یک مانع را انجام دهد.

برای انجام رفتارهای بسیار پویا ، روبات ها معمولاً باید از محرک ها به طور کارآمد استفاده کنند. با این حال، در بیشتر طراحی ربات های موجود، چالش ها و جنبه های مربوط به سخت افزار نظیر افت ولتاژ در حین حرکت هایی با گشتاور یا سرعت زیاد، به طور کامل برطرف نشده است.

کیم و همکارش روش جدیدی تهیه کردند که می تواند محدودیت های مرتبط با رفتارهای بسیار پویای ربات در هنگام برنامه ریزی و کنترل حرکت را بهبود ببخشد. این روش همراه با طراحی ربات انسان نما MIT ، می تواند حرکات پویاتر را امکان پذیر کند.

کیم گفت: محرک ها قابل توجه ترین تفاوت بین ربات انسان نمای ما و سایر ربات های انسان نمای طراحی شده هستند. فن آوری محرک ها به طور چشمگیری بهبود یافته اند و ما عملکرد فوق العاده ای را در ربات های چهارپا، ربات های یوزپلنگ 1 ، 2 ، 3 و مینی یوزپلنگ نشان داده ایم. ما از این فن آوری به همراه الگوریتم های کنترل حرکت در ربات انسان نمای جدید خود استفاده کرده ایم.

کیم در ادامه گفت: انجام حرکات دینامیکی برای ربات ها چالش برانگیز است زیرا اپراتور آنها ابتدا باید ارتباط بین سخت افزار و نرم افزار را درک کند.در این کار، ما سعی کردیم محدودیت های سخت افزاری حیاتی را در الگوریتم کنترل خود بر اساس تجربه و دانش انباشته در مورد سخت افزار ربات برطرف کنیم.

محققان موسسه فناوری ماساچوست بعد از شبیه سازی های واقعی متوجه شدند که این ربات انسان نما می تواند انواع رفتارهای آکروباتیک از جمله تلنگر زدن و پرش های چرخشی را انجام دهد.

در آینده ، ربات انسان نما MIT می تواند برای انجام طیف گسترده ای از ماموریت های پیچیده بسیار کارآمد باشد.

محققان موسسه فناوری ماساچوست، طرح خود را در مقاله ای در arXiv منتشر کرده اند.

محمد  رستمی

نویسنده
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات در حوزه تجارت اکترونیک و نوسنده وتدوینگر داده درسازمانهای مختلف
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات