در حال بارگذاری

سازگاری روبات‌ها با محیط بیشتر می‌شود

استراتژی جدید هوش مصنوعی روبات ها را قادر می‌سازد تا به سرعت با محیط‌های دنیای واقعی سازگار شوند.

تیمی از محققان دانشگاه برکلی، فیس‌بوک و دانشگاه کارنگی ملون الگوریتم‌های هوش مصنوعی تهیه کرده‌اند که روبات‌های چهارپا را به توانایی پیشرفته‌ای مجهز کرده و آنها را قادر می‌سازد برای پیمایش در مناطق ناآشنا و محیط‌های مختلف سازگار شوند.

این محققان یک روبات چهارپا را مورد آزمایش قرار دادند که با موفقیت سطوحی ازجمله ماسه، گِل، مسیرهای پیاده‌روی، چمن‌های بلند و توده‌های خاکی را بدون افتادن رد کرد. همچنین در حمل کوله‌پشتی یا حرکت روی سطوح لغزنده و روغنی از سیستم‌های جایگزین بهتر عمل کرد. همچنین هنگام پایین آمدن از پله‌ها و حرکت روی توده‌های سیمان و سنگریزه‌ها، به ترتیب ۷۰ و ۸۰ درصد موفقیت به دست آورد، اما با توجه به عدم کالیبراسیون شبیه‌سازی یا تجربه قبلی با محیط ناپایدار، این امر یک موفقیت چشمگیر است.

این روبات نه‌تنها توانست خود را با شرایط جدید تطبیق دهد، بلکه می‌تواند در کسری از ثانیه به‌جای چند دقیقه یا بیشتر این کار را انجام دهد. این امر برای استقرار عملی در دنیای واقعی بسیار مهم است.

این تیم تحقیقاتی هفته آینده سیستم جدید هوش مصنوعی خود بانام «RMA» را در «کنفرانس روباتیک ۲۰۲۱: علوم و سیستم‌ها (RSS)» ارائه می‌دهد

پیش‌ازاین، روبات‌های چهارپا به‌طورمعمول برای شرایط محیطی پیش‌رو برنامه‌ریزی می‌شدند یا از طریق ترکیبی از شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای و سیاست‌های رمزگذاری‌شده خود را آموزش می‌دادند. این امر می‌تواند منجر به میلیون‌ها آزمون‌وخطا شود و بسیار طول بکشد.

محمد  رستمی

نویسنده
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات در حوزه تجارت اکترونیک و نوسنده وتدوینگر داده درسازمانهای مختلف
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات