با ما همراه باشیدرباتیک

حضور پررنگ روبات‌ها در دُبی

نویسنده:

این برنامه دانش‌وفن نگاهی به این واقعیت دارد که روبات‌ها اخیرا هرچه بیشتر جایگزین پیک‌ها، کارت‌های بانکی و خدمات روزانه‌ای می‌شوند که از سوی انسان‌ها ارائه می‌شود. نوآوری‌های اخیر چشمه‌ای از تأثیرات مثبت فناوری‌ روباتیک را در زندگی امروز نشان می‌دهند.

کافه‌ای که روبات‌ها آن را می‌گردانند

در فرهنگ عامه، حضور روبات‌ها همیشه مسئله‌ای تخیلی و مربوط به آیندهٔ دور تصویر شده‌ اما واقعیت آن است که روبات‌ها بیش از پیش وارد زندگی ما شده‌اند. در روبوکافهٔ که در فستیوال‌سیتی دُبی افتتاح شده آینده بسیار نزدیک‌تر از آنچه فکرش را می‌کنیم ظاهر می‌شود.

عبدالرحیم مدیر روبوکافه بازدهی کارش را عالی می‌داند و می‌گوید روبات‌های این کافه کاملا با هم و با مشتری هماهنگ شده‌اند. او می‌افزاید: «سه روبات اصلی داریم که یکی‌شان مدیر است و یکی روبات آب‌میوه‌گیر و دیگری بارمن. وقتی سفارش می‌رسد آن را به روبات پیک می‌رسانند و به‌شکل خودکار به شما تحویل داده می‌شود و فقط آن را بر می‌دارید و نوش جان می‌کنید.»

پیک‌های روباتی پیاده‌رو؛ هوشمند و مطمئن

همچنین پیک‌های روباتی، از تماس انسانی کاسته و امنیت و حریم خصوصی را بهبود می‌بخشند. علی یارعلی، بنیانگزار یک شرکت پیک روباتی می‌گوید خریدهای آنلاین تقاضای پیک‌های روباتی را افزایش داده است.

علی می‌گوید: «بعد از قرنطینه‌های همه‌گیری کووید سفارش‌های آنلاین به‌شدت افزایش یافت. اگر مایل باشید سفارش شما کاملا بدون تماس انسانی به‌دستتان برسد سراغ اپلیکیشن‌های پیک روباتی می‌روید و به‌شکل همزمان رسیدن پیک را دنبال می‌کنید. ما پیک‌های روباتی پیاده‌رو داریم. بنابراین سفارش‌هایی را می‌پذیریم که در شعاع یک مایلی محل واقع شده باشند. مثلا ده روبات در ناحیهٔ سیتی‌واک دُبی داریم. وقتی سفارش می‌رسد یکی از این روبات‌ها به‌شکل خودکار سفارش را از مبدأ تحویل می‌گیرد و آن را به مقصد می‌رساند.»

در هر پیک روباتی این مجموعه تجهیزات مختلفی کارگذاشته‌ شده، از دوربین و مسیریاب ماهواره‌ای گرفته تا حسگرهای فراصوت. روبات‌ها به‌این‌ترتیب موانع مسیر را می‌بینند و آنها را دور می‌زنند.

علی همچنین پیش‌بینی می‌کند که در آیندهٔ نزدیک قطعا پیک‌های روباتی بسیار متنوعی در کار خواهد بود نظیر پهپاد، خودرو و ماشین‌های پرنده، اما معتقد است که روبات‌های پیاده‌رو ساده‌ترین و کاربردی‌ترین نوع پیک روباتی کنونی هستند.

ریزتراشه‌ها در زیر لاک ناخن

ریزتراشه‌ها هم نقش خود را در تحول زندگی امروز بازی می‌کنند. سالن آرایش لانور مدتی است زیر لاکِ ناخن مشتری ریزتراشه کار می‌گذارد. نور مکرم، صاحب این سالن زیبایی می‌گوید ایده این کار پس از همه‌گیری کرونا و برای تقویت فاصله‌گذاری اجتماعی به ذهنش رسیده است.

او می‌افزاید: «این ریزتراشه خیلی کوچک است، خانم‌ها می‌توانند آن را زیر لاک ناخن‌شان نصب کنند. آنها مایلند صفحه شبکه اجتماعی‌ یا سایت‌شخصی‌شان را به همکاران یا کارشناسان شرکت‌ها نشان بدهند. مشتری اطلاعتی را که مایل است روی تراشه داشته باشد انتخاب می‌کند و سراغ ما می‌آید ما هم این اطلاعات را با استفاده از اپلیکیشن موبایل ان‌اف‌سی روی تراشه می‌ریزیم.»

نور همچنان با همکارانش تلاش می‌کند تا کاربردهای مفیدتری برای این ریزتراشه‌ها ایجاد کند، کاربردهایی نظیر امکان پرداخت پول، و دسترسی به اتاق هتل و پارکینگ به شکل دیجیتالی.

سلام من رضار رجبی هستم در حوزه فناوری اطلاعات مشغول فعالیتم بنده دارای کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات هستم زمینه تخصصی بنده در بهداشت وسلامتی میباشد


ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند*

Copyright © 2018 ITtube | All rights reserved

www.ittube.ir