در حال بارگذاری

ناسا 30 سالگی هابل «شروع اکتشافات فضایی »را جشن گرفت.

تلسکوپ فضایی هابل به درون کیهان نگاه می کند و زیبایی و رمز و راز جهان را به جهانیان نشان می دهد. بعد از گذشت 30 سال ، هنوز هم شگفت آور است.

ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) سی و یکمین سالگرد پرتاب این تلسکوپ را به فضا در 24 آوریل 1990، با  انتشار پرتره‌ای رنگارنگ از دو ستاره در حال تشکیل سحابی جشن گرفتند.

 

با  وجود این که هابل پس از پرتابش در سال ۱۹۹۰ با مشکلاتی مواجه بود و حتی صحبت‌هایی از اتمام مأموریتش به میان آمد اما این تلسکوپ فضایی همچنان با قدرت به اکتشاف شگفتی‌های هستی با جزئیات فوق‌‌العاده ادامه می‌دهد. هابل توسط شاتل «دیسکاوری» در مدار قرار گرفت و برنامه مشترک آژانس فضایی آمریکا و اروپا بود. آینه اولیه این تلسکوپ فضایی با ابزاری نادرست ساخته شده و این امر باعث ایجاد یک انحراف کروی در سطح آن شده بود. بدین ترتیب نخستین تصاویری که این تلسکوپ نو و بسیار گران گرفت، تار بودند.

به لطف خدمه شاتل فضایی «اندور» مشکل آینه هابل رفع شد و برخی از سیستم‌های این تلسکوپ فضایی در این مأموریت به‌روزرسانی شد. به طور کلی پنج شاتل فضایی برای تعمیر و به‌روزرسانی هابل به فضا پرتاب شدند که هزینه‌های بسیار زیادی دربرداشت اما با توجه به اکتشافاتی که هابل تاکنون داشته است، به جرئت می‌توان گفت که تمام هزینه‌ها و مأموریت‌ها ارزش داشته است.

هابل  اسرار جهان هستی را کشف کرده و تصویری از کیهان برای انسان به ارمغان آورده که خلق کردن و تخریب کردن در آن در مقیاسی عظیم صورت می‌گیرد. بنابر گزارش آژانس فضایی اروپا، هابل تاکنون ۱,۴ میلیون رصد داشته و اکتشافات آن  منجر به نوشتن ۱۷ هزار مقاله علمی شده است. تصویر اخیری که این تلسکوپ فضایی به زمین مخابره کرده، نمونه‌ای از شگفتی‌هایی است که هابل طی ۳۰ سال اکتشاف در کیهان برای انسان به ارمغان آورده است.

ارسال نظرات