در حال بارگذاری

اخترشناسان برای اولین بار یک نو اختر را از ابتدا تا پایان تماشا کرده اند

 یک  اپیزود دراماتیک چند دقیقه ای از زندگی یک جفت باینری از یک نواختر است. این نواخترها باعث انفجار نوری می شوند که ممکن است یک ماه یا چند نفته طول بکشد.، هر ساله حدود 10 عدد  نواخردر راه شیری وجود دارد که اخترشناسان تا به الان هرگز نتوانستند از ابتدا تا انتها هیچ یک را تماشا کنند.

فناوری  لازم برای سیستم ستاره های باینری  در آینده ی نزدیک اتفاق می افتد ، هنگامی که یکی از ستاره ها مرحله غول سرخ را طی می کند. آن ستاره یک کوتوله سفید باقی مانده را پشت سر می گذارد. هنگامی که کوتوله سفید و شریک زندگی آن به اندازه کافی نزدیک می شوند ، کشش گرانشی عظیم کوتوله سفید ماده ، بیشترین هیدروژن را از ستاره دیگر بیرون می آورد.

هیدروژن  بر سطح کوتوله سفید  وارد می شود  و جو نازک ایجاد می کند. کوتوله سفید هیدروژن را گرم می کند و در نهایت فشار گاز بسیار زیاد باعث همجوشی شعله ور می شود. نه هر همجوشی  بلکه همجوشی سریع و پر سرعت.

وقتی  آتش همجوشی سریع شعله ور می شود ، می توانیم نور را ببینیم و جو هیدروژن جدید از کوتوله سفید به فضا منتقل می شود. در گذشته اخترشناسان تصور می کردند که این چراغ های روشن جدید ستاره های جدید هستند و نام "نووا" را بر روی آن گذاشتند.

اختر شناسان اکنون این نوع نواختر ها را "کلاسیک" نو می نامند. این اتفاق بسیار پرانرژی است که نه تنها نور مرئی را ایجاد می کند بلکه پرتوهای گاما و اشعه ایکس نیز تولید می کند نتیجه میگیریم که برخی از ستارگان  فقط از طریق تلسکوپ قابل مشاهده هستند و برخی دیگر را میتوان حتی با چشم هم دید.

همه  این موارد در نجوم و اخترفیزیک بسیار مورد قبول است. اما بخش اعظم آن تئوری است.

به  گفته این وب سایت ، BRITE یک صورت فلکی از نانوسالات است که با هدف "بررسی ساختار ستاره ای و تکامل درخشان ترین ستاره های آسمان و تعامل آنها با محیط محلی" طراحی شده است.

ورنر ویس از گروه اخترفیزیک دانشگاه وین است که گفت: "من اگهان یک ستاره در گدشته دنبال آن بودیم که روز که آسمان را رصد می کردم در آنجا نبود را دیدم." "من هرگز در همه سالهای ماموریت چیزی شبیه به این را هزگر ندیده بودم!"


انفجار  نوا V906 در صورت فلکی کارینا پاسخ هایی را به محققان می دهد و برخی از مفهوم های تئوری درمورد نوا را تأیید کرده است.

 

امید  اکبری

نویسنده
سلام من امید اکبری کارشناس ارشد فناوری اطلاعات هستم
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات