در حال بارگذاری

چشم انداز رایانه برای ترامواهای خودران در شانگهای

استفاده از فناوری خودران به یکی از موضوعات اصلی صنعت حمل و نقل تبدیل شده و خودروسازان به عنوان شاخه مهمی از این صنعت گام های بزرگی را در این راستا برداشته اند. اما پیش از معرفی اتومبیل های کاملا خودران، به نظر می رسد شاهد بکارگیری ترامواهای خودران خواهیم بود.

مقامات کلانشهر شانگهای چین در نظر دارند به زودی با بهره گیری از هوش مصنوعی و سیستم بینایی کامپیوتری، ترامواها را از اپراتور بی نیاز کنند. پروژه جاه طلبانه چینی ها با همکاری شرکت FITSCO شانگهای و شرکت Cognitive Pilot روسیه در حال پیاده سازی است. این شرکت روسی در واقع ماحصل همکاری دو کمپانی Sberbank و Cognitive Technologies Group بوده و جوینت ونچر آن دو محسوب می شود.

مدیران این پروژه معتقدند با تجهیز ترامواها به فناوری کاملا خودران، ایمنی و راندمان حمل و نقل عمومی ارتقا پیدا خواهد کرد. جک وو (Jack Wu) مدیرعامل FITSCO در این باره گفته است: «تکنولوژی جدید تعداد تصادف های ترافیکی در شهر را کاهش داده و از میزان وابستگی به فاکتورهای انسانی می کاهد.»

پروژه مشترک چینی ها و روس ها شامل تحقیق و توسعه، انجام آزمایش و تجاری سازی می شود. آنطور که اعلام شده دستاوردهای مراحل اولیه این پروژه برای توسعه سیستم های پیشرفته کمکی راننده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

آنطور که اعلام شده سیستم هدایت خودکار شرکت Cognitive Pilot توانایی تشخیص خودروها، ترامواها، چراغ های راهنمایی و رانندگی، عابرین پیاده، ایستگاه های اتوبوس و تراموا، محل تعویض ریل ها و موانع مختلف را دارد.

ارسال نظرات