در حال بارگذاری

تلسکوپ فضایی هابل تصاویر حیرت انگیز از ستاره ی خرد شده در منظومه ی خورشیدی داخلی نشان می دهد

یک دنباله دار که در حال از بین رفتن بود اسفند سال گذشته توسط اختر شناسان کشف شد. این ستاره هنوز به نزدیکترین نقطه در مدار خود به خورشید (پرهیلون) نرسیده است اما با این حال این ستاره کاملا خرد شده است.

 تصاویر  گرفته شده  تلسکوپ فضایی هابل در 20 آوریل و 23 آوریل « همین چند روز پیش»  به ترتیب حداقل 30 و 25 قطعه دنباله دار را ضبط کرده است ، در حالی که به سمت منظومه شمسی درونی حرکت می کنند ، و در یک دسته با هم سفر می کنند.

ستاره  شناسان امیدوارند تکه های این ستاره دنباله دار حتی با تابش نور در روز قابل مشاهده باشد. اگرچه دنباله دارها شکسته شده مانند این  در نزدیکی خورشید غیر معمول نیست ، گرفتن این اثرتوسط تلسکوپ در چنین جزئیات دیدنی بسیار نادر است.اکثر ستاره های دنباله دار با این اندازه بسیار کم نور هستند...وقایع این چنینی هر ده سال یکبار اتفاق می افتد.

ما  فکر می کنیم که این ستاره به خاطر تصعید عناصر(از حالت جامد به گاز) توسط خورشید گرم شده است و باعث ایجاد هاله و دَم در دنباله دار کلاسیک می شود. اما ، هنگامی که از خورشید دور می شود و این گازها دنباله دار را ترک می کند ، می توانند به عنوان نوعی جت عمل کنند و باعث چرخش دنباله دار شوند.

 این  چرخش اگر خیلی سریع انجام شود  میتواند باعث خرد شدن و قطعه قطعه شدن ستاره های دنباله دار شود.اختر شناسان همچنین هنوز فرصت های بیشتری برای مطالعه دنباله دار خرد شده دارند، که هنوز در یک مسیر ورودی قرار دارند .

در حال حاضر این دنباله دار در مدار مریخ قرار دارد ، و هنوز به مدار کره زمین نرسیده است با سرعت فعلی خود ، ستاره دنباله دار این کار را با فاصله 115 میلیون کیلومتری از زمین در 23 مه به عبارتی یک ماه دیگر انجام خواهد داد و بعد از زمین به سمت خورشید حرکت خواهد کرد ، در تاریخ 31 ماه مه « روزهای آخر ماه بعد»  به فاصله 37 میلیون کیلومتری (23 میلیون مایل) ، که در مدار متوسط عطارد 57.9 میلیون کیلومتر (36 میلیون مایل) است قرار می گیرد.

و  از آنجا تکه ها در مدار دور از منظومه شمسی در مدار 6000 ساله خود در دور خورشید برمی گردند و دیگر هرگز آنها را در طول زندگی خود نخواهیم دید.

البته  اخترشناسان از این فرصت استفاده می کنند تا با مشاهده هرگونه تلسکوپ در دسترس ، این تکه ها را رصد کنند تا چگونگی تغییر آن را مشاهده کنند و سعی کنند سرنخ های بیشتری در مورد چگونگی خرد شدن ستاره های دنباله دار پیدا کنند.

 

امید  اکبری

نویسنده
سلام من امید اکبری کارشناس ارشد فناوری اطلاعات هستم
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات