در حال بارگذاری

ناسا یک موشک حامل سر نشین را پس از ده سال از خاک ایالت وزیر به فضا پرتاب کرد.

اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا «ناسا» پس از حدود 10 سال یک فروند موشک حامل فضانورد پرتاب خواهد کرد

اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا «ناسا» در بیانیه‌ای اعلام کرد: پس از حدود 10 سال با همکاری شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی «اسپیس‌اکس» یک موشک حامل فضانورد را از خاک آمریکا به مدار زمین پرتاب خواهیم کرد.
در این بیانیه‌ همچنین آمده است:«این فضاپیما در تاریخ 27 می پیش‌رو با حمل دو فضانورد؛ داگ هورلی و باب بنکن از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدای آمریکا به ایستگاه فضایی بین‌المللی «آی‌اس‌اس» پرتاب خواهد شد.
شرکت اسپیس‌اکس نیز برای نخستین بار از زمان تاسیس آن در سال 2002 یک عملیات پرواز فضایی با سرنشین اجرا خواهد کرد. این عملیات به‌دلیل شیوع کووید-19 بدون حضور تماشاگران اجرا خواهد شد».
گفتنی است است ناسا برنامه شاتل فضایی خود را در سال 2011 متوقف کرد. آمریکا تا آن زمان برای پرتاب راکت به آی‌اس‌اس با روسیه عملیات‌ مشترک انجام می‌داد. آمریکا برای ارسال فضانوردان خود به آی‌اس‌اس با فضاپیمای «سایوز» روسیه در ازای هر صندلی ده‌ها میلیون دلار پرداخت می‌کرد.
ناسا به‌خاطر اینکه بتواند فضانوردان خود را از خاک آمریکا به آی‌اس‌اس ارسال کند، میلیاردها دلار در اختیار اسپیس‌اکس و بوئینگ گذاشت. اسپیس‌اکس در ژانویه امسال اعلام کرد که در این زمینه یک آزمایش موفقعیت‌آمیز انجام داده است.

رضا   ثروت

نویسنده
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات