در حال بارگذاری

پرواز های فضایی درون سیاره ای با بادبان های خورشیدی جدید ناسا

بادبان های خورشیدی جدید ناسا میتواند راه کیهانی را برای بادبان های بزرگتر هموار کند تا بتوانند مأموریت هایی را در فضایی عمیق و بین سیاره ای انجام دهند.

ناسا میخواهد با همکاری نانوآویونیکس یک نانو ماهواره ای 12U را بسازد که از تکنولوژی پیشرفته ی بادبان خورشیدی برای مدارهای پایین زمین بهره ببرد.«ACS3» به خوبی پیش برود تا دریچه‌ای تازه برای اکتشافات میان‌سیاره‌ای به روی بشر باز شود.

این  بادبان های خورشیدی از داستان های علمی و تخیلی الهام گرفته شده است.بادبان های خورشیدی  نخستین بار توسط نویسنده داستان های علمی آرتور سی کلارک در یک داستان کوتاه در سال 1964 با عنوان "Sunjammer" نوشته شده است.در داستان خود از ابزاری نام برده که به فضاپیمای در مقیاس کوچک و موشک های گران قیمت قدرت بیشتری می دهد و به جای سوخت معمولی از سوخت خورشیدی استفاده می شود .این بادبان ها که شبیه آینه عمل کنند میتوانند نیروی خورشیدی پایداری را به سرعت جذب کنند.

بر اساس قراردادی که ناسا با شرکت نانوآویونیکس (NanoAvionics) بسته، مقرر شده که آ‌ن‌ها نانوماهواره 12U را تحت پروژه «سیستم پیشرفته بادبان‌های خورشیدی کامپوزیتی» یا (ACS3) تولید کنند. این سازمان به کمک ماهواره جدید خود، بادبان‌های خورشیدی ۷۲ متر مربعی ناسا را به همراه بدنه آن به مدار پایین زمین حمل خواهد کرد.

قرار است این روش برای جایگزینی پیشرانه‌های گران‌قیمت و پرمصرف با بادبان‌های خورشیدی به کار رود تا از این پس از نور خورشید برای پیش‌ بردن فضاپیماها استفاده شود. این روش جدید می‌تواند آینده فضاپیماهای میان‌سیاره‌ای را تغییر داده و به بشر این اجازه را می‌دهد که مسیرهای طولانی را باهزینه‌ای کمتر و پیشرانه‌ای ضعیف‌تر انجام دهند.

کمپانی  نانوآویونیکس اما پیش از این ۷۵ ماهواره موفق را به فضا پرتاب کرده و به همین دلیل ناسا از آن‌ها خواسته تا پروژه ACS3 را پیش ببرند. نانوماهواره 12U در مقر ایلینوی این کمپانی به نام «کلمبیا» ساخته می‌شود و در نهایت به مقر «ایمز» ناسا منتقل خواهد شد تا بارگیری کند. همچنین با در پیش بودن پروژه آرتمیس برای بازگرداندن بشر به ماه، به نظر می‌رسد آن‌ها قصد دارند اقامت انسان در فضای بی‌پایان را طولانی‌تر و کم‌هزینه‌تر کنند.

ارسال نظرات