در حال بارگذاری

میانگین زمان دفع حمله سایبری در دنیا چقدر است؟

با گذشت بیش از هفت روز از حمله سایبری به سامانه‌های شهرداری تهران، این نهاد هنوز نتوانسته است تمام سیستم‌های خود را از هکرها پس بگیرد.

از حمله سایبری به سایت‌های شهرداری تهران، هفت روز گذشته است و  شهرداری تا کنون اطلاعات اندکی را درباره این حمله منتشر کرده است. رئیس شورای شهر تهران می‌گوید این حمله از سوی موساد، سرویس امنیت اسرائیل است. حمله‌ای که سبب شد کارمندان شهرداری و شورای شهر چند روز متوالی نتوانند حتی سیستم‌های خود را روشن کنند.

هرچند اعضای شورای شهر، سرقت اطلاعات را رد می‌کنند، اما برخی نیز خبر از سرقت داده‌ها و حتی ادامه حمله هکرها به سامانه‌های شهرداری تهران می‌دهند. اما پرسشی که در این بین اهمیت دارد این است که شهرداری تهران تا چند روز دیگر می‌تواند این حملات را دفع کرده و کنترل سیستم‌های خود را به دست بگیرد؟ آیا صرف زمان ۷ روزه، بیش از حد محسوب می‌شود یا اینکه در دنیا نیز روند بازپسگیری زمان‌بر است؟ آن هم در شرایطی که علی اصغر قائمی، عضو شورا چندی پیش هشدار داده بود که امنیت سایبری سامانه‌های شهرداری دچار اختلال شده است.

نمونه‌های حمله سایبری در دنیا

مطابق با بررسی‌ها، در موارد مشابه سیستم بهداشت و سلامت گرین‌لند از تاریخ ۹ مه به مدت ۱۱ روز دچار اختلال شد اما اطلاعات بیماران لو نرفت.

وزارت دارایی کاستاریکا نیز از روز ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) توسط هکرهای روسی مورد حمله سایبری قرار گرفت. آنها  که درخواست ۲۰ میلیون دلار پول نقد از این کشور داشتند، می‌گویند اگر این مبلغ پرداخت نشود اطلاعات را فاش می‌کنند. از روز ۱۸ آوریل یعنی به مدت تقریبا دو ماه است که سیستم جمع‌آوری مالیات و سیستم صادرات این کشور دچار اختلال شده.

همچنین حملات DDoS  هکرها در ماه آوریل علیه وب سایت‌های متعلق به وزارت دفاع و امور خارجه فنلاند، به مدت چهار ساعت خدمات این وبسایت‌ها را مختل کرد. آنها در این حمله، بیش از ۳۵۰ ادرس ای‌پی از سراسر جهان را مورد استفاده قرار دادند.

بازیابی آسان سیستمهای سادهتر!

هرچقدر سیستمی که مورد حمله سایبری قرار می‌گیرد ساده‌تر باشد، بازیابی آن آسان‌تر است.  در مقابل، هر چقدر پیچیده باشد بازپس‌گیری آن مدت زمان بیشتری به طول می‌انجامد.

به نقل از وبسایت alvaka  در شرایطی، شرکت‌ها فقط برای یک یا دو روز دچار اختلال می‌شوند. در موارد غیرمعمول دیگر ممکن است این وضعیت ماه‌ها طول بکشد.

بیشتر شرکت‌ها بین دو تا چهار هفته برای بازپس‌گیری سیستم خود زمان نیاز دارند. در سال ۲۰۲۲، تحت شرایط مناسب، زمان انجام این کار به هفت روز کاهش یافته است. بازگرداندن زیرساخت‌های درجه دو حیاتی به طور میانگین حدود ۱۴ روز زمان می‌برد. در سال ۲۰۲۱ نیز زمان متوسط اختلال سیستم‌ها پس از حمل سایبری ۱۵ تا ۲۲ روز بود.

منبع: tejaratnews

امید  اکبری

نویسنده
سلام من امید اکبری کارشناس ارشد فناوری اطلاعات هستم
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات