در حال بارگذاری

۷۰ درصد از بازار تراشه در سلطه TSMC است

موسسه Counterpoint در جدیدترین گزارش خود می‌نویسد شرکت TSMC همچنان بر بازار تراشه موبایلی حکمرانی می‌کند.

طبق این گزارش، در سه ماهه اول امسال میزان عرضه تراشه موبایلی در بازار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵ درصد کاهش داشته که عوامل مختلفی مثل شرایط ژئوپلیتیکی و کاهش تقاضا در آن دخیل بوده‌اند‌.

با این حال، درآمد این صنعت در فصل اول ۲۰۲۲ نسبت به سال گذشته ۲۳ درصد افزایش یافته است وکه دلیل اصلی این ‌موضوع‌ افزایش قیمت تراشه‌های رده‌بالاتر با قابلیت پشتیبانی از شبکه 5G بوده است.

اما نکته جالب‌توجه در گزارش Counterpoint این است که‌ حدود ۶۹ درصد کل تراشه موبایلی بازار را شرکت تایوانی TSMC تولید کرده و ۳۰ درصد بقیه را سامسونگ ساخته است.‌ سایر شرکت‌ها نیز مجموعاً فقط ۰.۱ درصد تراشه‌ها را تولید کرده‌اند. ‌

البته در بخش تراشه‌های پیشرفته با لیتوگرافی ۴ و ۵ نانومتری، سامسونگ ‌با سهم ۶۰ درصدی در صدر قرار داشته و ۴۰ درصد بقیه متعلق به TSMC بوده است.‌

یکی از تحلیلگران حوزه فناوری به نام Parv Sharma می‌گوید:

‌این‌روزها میزان سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در کارخانه‌های ساخته تراشه بسیار افزایش یافته‌است و حالا امکان ساخت پردازنده‌های قوی‌تر برای گوشی‌های هوشمند فراهم شده است. دو شرکت سامسونگ و TSMC بیشترین سهم بازار را در اختیار دارند و‌میزان سرمایه‌گذاری TSMC بیش از هر شرکت دیگری بوده است. این شرکت در فاصله بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ حدود ۱۰۰ میلیون دلار در این بخش سرمایه‌گذاری کرده است که باعث افزایش سهم بازار این شرکت تا ۷۰ درصد شده است.

انتظار می‌رود رقابت TSMC و سامسونگ در بخش تراشه موبایلی کماکان ادامه یابد و باید ببینیم کدامیک از آن‌ها برنده این میدان خواهد شد.

منبع : farnet

 

محمد  رستمی

نویسنده
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات در حوزه تجارت اکترونیک و نوسنده وتدوینگر داده درسازمانهای مختلف
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات