در حال بارگذاری

پیش‌بینی بورس فردا

نقدینگی در بازار سرمایه کمتر می‌شود؟

شاخص کل بورس تهران امروز سبز پوش شد اما ارزش معاملات همچنان پایین است. معاملات بورس فردا به چه سمتی می‌رود؟

شاخص کل بورس امروز ۱۰ مرداد ماه در پایان معاملات با رشد چهار هزار و ۱۰۸ واحدی مواجه شد و به سطح یک میلیون و ۴۲۷ واحدی رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد ۳۸۶ واحدی به محدوده ۳۸۰ هزار واحدی رسید.

از سوی دیگر ارزش معاملات بازار همچنان در سطح دو هزار میلیارد تومان است. بر اساس آمار، میانگین ارزش معاملات خرد روزانه در ۱۰ روز معاملاتی گذشته حدود دو هزار میلیارد تومان بوده است.

احمد اشتیاقی، کارشناس بازارهای مالی گفت: با توجه به روند معاملات روزهای اخیر در بورس، انتظار می‌رود که بازار فردا متعادل باشد. یعنی شاهد معاملات نوسانی منفی و مثبت در بازار سهام باشیم.

وی ادامه داد: زمانی دلایل مختلفی همانند ریزش نرخ کامودیتی‌ها برای افت بازار سرمایه وجود داشت. اما، به واسطه تثبیت قیمت کامودیتی‌ها در روز پنجشنبه و جمعه، معاملات ابتدای صبح روز شنبه بورس تهران سبزپوش شد. اما پس از مثبت شدن معاملات، فروشنده‌های زیادی در بازار سرمایه ظاهر شدند و بازار متوجه شد ترس از ریزش کامودیتی‌ها، بورس را سرخ‌پوش نکرده است. بلکه در واقع، روند معاملات رو به پایین است. افزایش فروشنده در روز یکشنبه سهامداران را از کمبود نقدینگی نگران کرد و به نوعی همه فروشنده شدند.

چرا بورس از لیدرها استقبال نکرد؟

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به شرایط گروه خودرویی‌ گفت: واگذاری بلوک خودرویی‌ها یک جو خوش‌بینی را در بازار سرمایه ایجاد کرد. اما نبود خریدار باعث شد که سهامداران نسبت به این گروه نیز ناامید شوند.

 

 

وی تشریح کرد: از سوی دیگر پالایشی‌ها گزارش‌های ۳ ماهه خوبی داشتند اما؛ بازار به استقبال این گروه نرفت. سودآوری یکی از دلایل این عدم استقبال بود؛ یعنی سهامداران گروه پالایشی در سود بودند و می‌خواستند سود خود را ذخیره کنند.

به گفته اشتیاقی، دو لیدر بازار یعنی گروه‌های پالایشی و خودرویی وضعیت خوبی ندارند و کلیت بازار را نیز تحت‌ تاثیر خود قرار دادند.

این کارشناس بازارهای مالی با اشاره به نبود نقدینگی در بازار گفت: نبود نقدینگی در بورس بسیار مهم است. چراکه شرکت‌های دولتی، بازیگران اصلی و سهامداران عمده، هیچ تحرکی برای حمایت از سهام خود ندارند. پرتفوی اغلب سهامداران عمده، در زیان است و آنها تلاشی برای خروج از زیان ندارند.

اشتیاقی در نهایت گفت: در این شرایط، همه نبود نقدینگی فروشنده هستند که این فشار فروش باعث شده دست برتر با فروشنده باشد و بورس تقریبا از نقدینگی خالی شود.

برچسب ها:
یاسین  موسوی

نویسنده
کارشناس مسائل روز و دنیای فناوری وارائه دهنده نظرات مفید در مسائل فنی در حوزه فناوری اطلاعات
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات