در حال بارگذاری

کنترل تلویزیون با گوشی!

ممکنه برای شما هم اتفاق افتاده باشه که کنترل تلویزیون خراب شده باشه و نمی تونید استفاده کنید. میخوام یه ترفند عالی تو این پست بهت یاد بدم که گوشی به راحتی تبدیل به کنترل تلویزیون کنید.

تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون!

ابتدا شما باید برنامه Remote Control For Tv نصب می کنید ،وارد برنامه می شویم روی گزینه START استارت و بعد روی به علاوه می زنیم و بعد مدل تلویزیون انتخاب می کنیم به طور مثال ال جی 

۲ روش برای کنترل تلویزیون با گوشی

 1. کنترل تلویزیون با گوشی با مادون قرمز
 2. کنترل تلویزیون با گوشی بدون مادون قرمز

امکانی که امروزه در گوشی‌های موبایل مشاهده می‌کنید پورت انفرارد یا بلستر مادون قرمز است. به روش‌های مختلفی می‌توان از این طریق از گوشی موبایل برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون استفاده کرد. برند‌های زیادی در گوشی‌های خود از این قابلیت استفاده می‌کنند. این قابلیت را صرف نظر از قیمت موبایل بیشتر در برند شیائومی از طریق مادون‌قرمز مشاهده می‌کنید. در حالی که روز‌به‌روز این قابلیت به گوشی های دیگر هم اضافه می شود. تا در آینده نزدیک بتوان خانه هوشمند خود را تنها با یک مدل گوشی تحت کنترل در آورد

دستگاه‌هایی مثل تلویزیون از سیگنال‌های اینفرارد و یا (IR) برای تغییر کانال و یا مواردی از این قبیل استفاده می‌کنند. برای تبدیل گوشی به کنترل یونیورسال، باید دستگاهی خریداری کنید که از blaster IR پشتیبانی می‌کند و بتواند دستوراتی را که به گوشی خود می‌دهید را دریافت کرده و آنها را به سیگنال‌های مادون‌قرمز تبدیل کند. اما سوال اینجاست که برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون چکار باید انجام داد؟ که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد.

اگر در مشخصات گوشی موبایل دقت کرده باشید این قابلیت را صرف نظر از قیمت گوشی بیشتر در مدل های گوشی شیائومی مشاهده می‌کنید. در حالی که روز‌به‌روز این قابلیت به گوشی های دیگر هم اضافه می‌شود. دستگاه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانند این کار را انجام دهند. همچنین برنامه‌های بی‌شماری وجود دارد که با استفاده از بلسترهای IR برای کنترل وسایل الکترونیکی بکار می‌‌رود.

۸ مرحله برای کنترل تلویزیون با گوشی سامسونگ و سایر گوشی ها

اگر گوشی شما دارای درگاه IR است، برای ساخت کنترل تلویزیون با گوشی، یک برنامه کنترل از راه دور تلویزیون مانند AnyMote Smart Remote را دانلود کنید. نه تنها می‌توان با آن تلویزیون را کنترل کرد بلکه هر دستگاه دیگری که سیگنال IR را دریافت کند، مثل دستگاه پخش DVD و Blu-ray، تجهیزات استریو و حتی برخی از سیستم‌های تهویه مطبوع را نیز می‌توان با آن کنترل کرد. این نرم افزار یکی از بهترین نرم افزارها برای کنترل از راه دور با استفاده از مادون قرمز است. به طور کلی این برنامه از ۹۰۰ هزار دستگاه دیجیتالی پشتیبانی کرده و اکثر گوشی‌هایی که دارای مادون قرمز هستند نیز می‌توانند با این برنامه کار کنند.

۱- مطمئن شوید که گوشی شما از مادون‌قرمز پشتیبانی می‌کند

این روزها اگر قصد خرید گوشی موبایل را داشته و سری به بازار زده باشید می‌بینید که اکثر گوشی‌های مدرن حتی گوشی‌های موبایل میان‌رده از بلستر مادون قرمز پشتیبانی می‌کنند. اما برای کنترل تلویزیون سامسونگ با گوشی چه کاری میتوان انجام داد؟

حال این سوال مطرح می‌شود که برای کنترل تلویزیون با گوشی از طریق مادون قرمز گوشی چه کاری باید انجام دهیم؟ و یا جایگاه این پورت کجاست؟ تنها کاری که می‌بایست انجام دهید این است که مدل گوشی خود را از قسمت تنظیمات گوشی برداشته و مشخصات آن را سرچ کنید. اگر به واژه IR blaster رسیدید گوشی شما از بلستر مادون‌قرمز پشتیبانی می‌کند.

۲-  برنامه کنترل تلویزیون با موبایل IR Universal Remote app را دانلود کنید.

قبل از دانلود برنامه کنترل تلویزیون با موبایل ، منو کشویی موجود در گوشی موبایل خود را چک کنید، زیرا در برخی از مدل‌ها اپلیکیشن IR blaster به صورت پیش فرض وجود دارد.

نکته: همه  نرم‌افزارهای مادون قرمز برای کنترل تلویزیون با گوشی یا تبدیل موبایل به کنترل بکار نمی‌روند، بلکه برخی از آنها مختص برخی از برندها هستند؛ از‌این‌رو قبل از دانلود برنامه کنترل تلویزیون می‌بایست دستور‌العمل این برنامه‌ها را با دقت مطالعه کنید.

۳- اپلیکیشن IR remote را باز کنید.

۴- بعد از درخواست، بلستر IR را انتخاب کنید.

به محض اینکه برنامه کنترل تلویزیون را باز کردید، از شما می‌خواهد که IR blaster خود را انتخاب کنید. برای انتخاب آن و یا مجوزهای مناسب می‌بایست، دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید.

۵- برای کنترل تلویزیون با موبایل اندروید مدل تلویزیون را از لیست انتخاب کنید.

بیشتر برنامه‌ها مختص تبدیل موبایل به کنترل دارای لیست داخلی دستگاه‌های صوتی و تصویری پشتیبانی شده هستند. شما می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید. معمولاً باید ابتدا سازنده و سپس مدل را انتخاب کنید. بسته به برنامه‌ای که از آن استفاده می‌کنید، ممکن است از شما خواسته شود یک کد جهانی برای این مؤلفه وارد کنید. با جستجو «کد کنترل از راه دور» در اینترنت برای مدل و می‌توانید این کدها را در اینترنت پیدا کنید. همچنین برای یافتن کد خود می‌توانید به سایتی مانند https://codesforuniversalremotes.com مراجعه کنید. تلویزیون‌ها، پخش‌کننده‌های DVD / Blu-ray، گیرنده‌های صوتی و موارد دیگر را می‌توان با استفاده از یک بلستر IR کنترل کرد.

۶- برای تنظیم دستگاه دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید.

پس از انتخاب مدل، برنامه برای اتصال دستگاه انتخاب شده دستورالعمل‌هایی را نمایش می‌دهد. مراحل مختلف بر اساس برنامه و دستگاه انتخاب شده متفاوت است. پس از پایان تنظیمات، باید بتوانید از گوشی اندروید خود برای کنترل دستگاه یا کنترل تلویزیون با گوشی با مادون قرمز استفاده کنید. 

برخی از برنامه‌های مختص کنترل تلویزیون با گوشی به شما امکان اضافه کردن چندین دستگاه را می‌دهند. اما در نظر داشته باشید که برنامه‌های رایگان ممکن است تنها تعداد محدودی از دستگاه‌ها را را به لیست خود اضافه کنند. 

۷-برای کنترل تلویزیون با گوشی بلستر IR را به سمت دستگاهی که می‌خواهید کنترل کنید بگیرید.

درست مانند یک کنترل تلویزیون معمولی، بلستر IR هم برای کنترل تلویزیون با گوشی تنها زمانی درست عمل خواهد کرد که دقیقاً روبه‌روی تلویزیون یا هر دستگاه دیگری گرفته شود. بیشتر اوقات، بلستر IR در قسمت بالای دستگاه قرار داده می‌شود. به سادگی کلیدها را روی صفحه دستگاه اندروید خود فشار داده تا دستگاه مورد نظر خود را کنترل کنید.

۸- عملکرد کنترل تلویزیون با مادون قرمز گوشی را آزمایش کنید:

برای تست عملکرد مادون قرمز و فعال بودن ریموت کنترل، در ابتدا دکمه پاور را فشار دهید و دستگاه را روشن و خاموش کنید، سپس عملکرد‌های کنترلی دیگری را امتحان کنید. این کنترلر مجازی عملکرد یکسانی با کنترلر اصلی دستگاه خواهد داشت.

۲ مرحله برای کنترل تلویزیون با گوشی بدون مادون قرمز

۱. کنترل تلویزیون با گوشی با وای فای

چگونه می‌توان گوشی موبایل را با وای فای به کنترل تبدیل کرد؟ برای این کار کافیست که یک مودم و یا یک گوشی دیگر داشته باشید و دستگاه تلویزیون شما هم از قابلیت‌هایی مثل وای فای و وای فای دایرکت پشتیبانی کند. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • نرم افزار AnyMote Smart Remote را دانلود و اجرا کنید.

 • گوشی و یا تلویزیون را به یک مودم مشترک متصل کنید و یا به جای مودم از هات اسپات گوشی دوم استفاده کنید.

 • بعد از اتصال هر دو دستگاه به مودم اپلیکیشن را باز کرده و مدل تلویزیون مورد نظر را جست‌و‌جو کنید. بعد از انتخاب دستگاه مورد نظر می‌توانید اقدام به کنترل تلویزیون با گوشی کنید.

۲. تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون با قابلیت WiFi Direct

در این روش برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون نه نیازی به مودم دارید و نه گوشی دوم بلکه می‌توانید از روش اتصال گوشی به تلویزیون با wifi direct گوشی خود را به کنترل تلویزیون تبدیل کنید.
در این روش تلویزیون شما حتما باید از قابلیت WiFi Direct پشتیبانی کند همچنین شما باید نرم‌افزاری را دانلود کنید که قابلیت اتصال مستقیم به قابلیت WiFi Direct را داشته باشد. شما می‌توانید این نرم‌افزارها را مستقیم از سایت رسمی خود شرکت سازنده تلویزیون دانلود کنید:

 • اپلیکیشن مربوطه را دانلود کنید.

 • قابلیت وای فای و وای فای دایرکت را فعال کنید.

 • وای فای گوشی را روشن کنید.

 • و به وای فای دایرکت تلویزیون متصل شوید.

 • نرم افزار را باز کرده و از قابلیت‌های آن برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون استفاده کنید.

کدام یک از این روش‌ها برای کنترل تلویزیون با گوشی به نظر شما کاربردی‌تر است؟ نظرات خود را با ما به  اشتراک گذارید.

چطور گوشی را به کنترل تلویزیون تبدیل کنیم؟

 چندین روش برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره شده است. به طور کلی دو روش برای این کار در این مقاله ارائه شده است: تبدیل گوشی به کنترل با مادون قرمز تبدیل گوشی به کنترل بدون پورت مادون قرمز

بهترین برنامه برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون چه نام دارد؟

 IR Universal Remote app را می توان بهترین برنامه برای تبدیل گوشی به کنترل از طریق پورت مادون قرمز اشاره کرد اما اگر روش های دیگری را برای این کار مد نظر قرار داشته باشید برنامه های دیگری هم وجود دارد. نحوه استفاده از این اپلیکیشن بصورت گام به گام و تصویری در مقاله آمده است.

برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون به چه چیزهایی نیاز است؟

 برای اینکار یا باید از پورت مادون قرمز گوشی استفاده کرد و یا در غیر این صورت دستگاه تلویزیون شما از وای فای و یا دایرکت وای فای پشتیبانی کند.

چطور با استفاده از WiFi Direct تلویزیون را با موبایل کنترل کنیم؟

 در این روش برای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون نه نیازی به مودم دارید و نه گوشی دوم، البته تلویزیون شما حتما باید از قابلیت WiFi Direct پشتیبانی کند همچنین شما باید نرم‌افزاری را دانلود کنید که قابلیت اتصال مستقیم به قابلیت WiFi Direct را داشته باشد. شما می‌توانید این نرم‌افزارها را مستقیم از سایت رسمی خود شرکت سازنده تلویزیون دانلود کنید. پس از دانلود طبق راهنمای قدم به قدم که آموزش آن در مقاله آورده شده است پیش روید.

یاسین موسوی

نویسنده
کارشناس مسائل روز و دنیای فناوری وارائه دهنده نظرات مفید در مسائل فنی در حوزه فناوری اطلاعات
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات