در حال بارگذاری

گوگل ۲۵ میلیارد دلار خسارت خورد

گوگل قوانین رقابتی را نقض می‌کند؟

شرکت گوگل در دادگاه‌های بریتانیا و هلند به دلیل اعمال انحصارگری در حوزه تجارت تبلیغات دیجیتال با ۲۵ میلیارد دلار خسارت مواجه شده‌ است.

گوگل در اتحادیه اروپا با چالش‌هایی مواجه است. رگولاتورهای کشورها در سال گذشته میلادی تحقیقاتی را در مورد تجارت تبلیغات دیجیتال گوگل آغاز کردند که به گفته‌ آنها مزیت ناعادلانه‌ای نسبت به رقبا، به آن می‌دهد.

حالا رگولاتوری‌های انگلستان و هلند تحقیقات را در مورد فعالیت‌های تبلیغات آنلاین گوگل آغاز کردند. آن‌ها اعلام کرند که این غول فناوری احتمالا باعث انحصار شده‌ و خدمات خود را به طور غیرقانونی به دیگران ارائه داده‌ است.

سهامدار بورسی متخلف می‌شود؟

حمید اسدی، کارشناس حقوقی بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز توضیح داد: در اختیار دیگران قراردادن کد بورسی، ممکن است باعث وقوع جرایمی شود که در قوانین اوراق بهادار در فصل ششم برای آنها مجزات‌هایی در نظر گرفته شده است.

وی به یکی از مهم‌ترین جرائم بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: یکی از موارد بسیار مهم، بند ۳ قانون ۴۶ اوراق بهادار است که فرد، مجرم یا متهم دستکاری در بازار سرمایه شناخته می‌شود.

این کارشناس حقوقی توضیح داد: در واقع اگر شخصی کد بورسی خود را در اختیار فرد دیگری قرار دهد، ممکن است آن فرد به هر نحوی اقدام به دستکاری در نماد کند. این دستکاری می‌تواند ایجاد قیمت کاذب، اغوای اشاخص، ایجاد ظاهر گمراه کننده در روند سهم و امثال این موارد باشد. در این صورت، مالک بورسی به عنوان مجرم شناخته می‌شود.

اسدی در پایان گفت: البته ممکن است کسی که به واسطه کد بورسی دیگران جرم کرده، به واسطه سایر دلایل مجرم شناخته و مجازات شود. اما در صورت بروز هر گونه تخلف، قانون به صاحب کد بورسی مراجعه می‌کند و به نوعی وی مجرم یا متخلف شناخته می‌شود.

شرکت گوگل چه می‌گوید؟

گوگل،  هفته‌های آینده با ادعای خسارت تا سقف ۲۵ میلیارد یورو (۲۵٫۴ میلیارد دلار) به دلیل شیوه‌های تبلیغات دیجیتال خود در دادگاه‌های بریتانیا و هلند مواجه می‌شود. این دادگاه‌ها توسط یک شرکت حقوقی به نمایندگی از ناشران برگزار خواهد شد.

گوگل در بیانیه‌ای اعلام کرد که با تنظیم کننده‌ها و ناشران برای رفع نگرانی‌های آن‌ها همکاری می‌کند. اما این شرکت قصد فروش تجارت فناوری تبلیغات آنلاین یا خروج از این بازار را ندارد و از شکایت‌های قریب‌الوقوع انتقاد کرد.

پیش از این سازمان ناظر بر رقابت در فرانسه سال گذشته ۲۲۰ میلیون یورو جریمه بر شرکت گوگل تحمیل کرد. در حالی که کمیسیون اروپا و همتای بریتانیایی آن در حال بررسی این موضوع بودند که آیا تجارت تبلیغاتی گوگل به آن مزیت ناعادلانه نسبت به رقبا و تبلیغ‌کنندگان می‌دهد یا خیر!

همچنین، دادگاه شهر پاریس شرکت گوگل را برای استفاده از محتواهای دیجیتالی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های فرانسوی مجبور به پرداخت جریمه کرده‌ بود.

اتحادیه اروپا در طول چند سال اخیر، تلاش‌ها برای تحت کنترل درآوردن شرکت‌های فناوری امریکایی نظیر اپل، فیس بوک، آمازون، ماکروسافت را شدت داده‌ است. حتی در برخی از موارد آن‌ها به فرار از مالیات، رقابت ناعادلانه، تضعیف دموکراسی با انتظار اطلاعات نادرست متهم کرده‌ است.

امید  اکبری

نویسنده
سلام من امید اکبری کارشناس ارشد فناوری اطلاعات هستم
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات