در حال بارگذاری

خسارت ۲۵ میلیارد دلاری شرکت گوگل

گوگل قوانین رقابتی را نقض می‌کند؟

شرکت گوگل در دادگاه‌های بریتانیا و هلند به دلیل اعمال انحصارگری در حوزه تجارت تبلیغات دیجیتال با ۲۵ میلیارد دلار خسارت مواجه شده‌ است.

گوگل در اتحادیه اروپا با چالش‌هایی مواجه است. رگولاتورهای کشورها در سال گذشته میلادی تحقیقاتی را در مورد تجارت تبلیغات دیجیتال گوگل آغاز کردند که به گفته‌ آنها مزیت ناعادلانه‌ای نسبت به رقبا، به آن می‌دهد.

حالا رگولاتوری‌های انگلستان و هلند تحقیقات را در مورد فعالیت‌های تبلیغات آنلاین گوگل آغاز کردند. آن‌ها اعلام کرند که این غول فناوری احتمالا باعث انحصار شده‌ و خدمات خود را به طور غیرقانونی به دیگران ارائه داده‌ است.

طرفین دعوی گوگل در بیانه‌ای اعلام کرد:«زمان آن فرا رسیده‌ که گوگل به مسئولیت‌های خود عمل کند و خساراتی را که به این صنعت مهم وارد کرده‌ است، جبران کند. به همین دلیل است که امروز ما این اقدامات را در دو حوزه قضایی اعلام می‌کنیم تا غرامتی را برای ناشران اتحادیه اروپا و بریتانیا دریافت کنیم.»

این شکایت در حالی مطرح می‌شود که کنگره، وزارت دادگستری، اتحادیه اروپا و بریتانیا، قصد مهار کردن فناوری بزرگ گوگل را دارند. چرا که سنای ایالات متحده دارای لایحه‌ای به نام «قانون آنلاین نوآوری و انتخاب آمریکا» هستند که تاثیر آمازون، اپل و گوگل را در بازارهای تجارت الکترونیک محدود می‌کند.

چندی پیش نیز اتحادیه اروپا قانون بازارهای دیجیتال را برای تنظیم مقررات اپل، گوگل و متا با هدف ایجاد رقابت بیشتر در فروش و برنامه‌های تجارت الکترونیکی تصویب کرد. همچنین، بریتانیا در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی واحد جدیدی است که وظیفه آن ریشه‌کنی «شیوه‌های غارتگرانه» Big Tech است.

 

ارسال نظرات