در حال بارگذاری

سبقت تسلا از اپل

بر اساس گزارشی از نتایج مالی سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ شرکت تسلا، مدیر عامل این شرکت اعلام کرد که ارزش این شرکت می‌تواند به‌زودی از اپل نیز فراتر رود.

 جدیدترین گزارش مالی شرکت تسلا منتشر شد.

به نقل از دیجیاتو، تسلا امروز نتایج مالی سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ خود را منتشر کرد. غول خودروسازی در گزارش خود به درآمد ۲۱٫۵میلیارد دلاری (حدود ۵۰۰میلیون دلار کمتر از انتظار وال استریت) و سود هر سهم ۱٫۰۵دلاری (در مقابل ۱٫۰۰دلار مورد انتظار وال استریت) اشاره کرده است. در چند ماه گذشته، این شرکت روزهای سختی را در بازار سهام پشت سر گذاشته و نتایج سه ماهه سوم آن نیز هیچ کمکی در این زمینه نکرده است.

پس از انتشار نتایج، تسلا‌ یک کنفرانس تلفنی با تحلیلگران برگزار کرد که طی آن، ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت با سرمایه‌گذاران صحبت کرد. او در سخنان خود اشاره کرد که هیئت‌مدیره تسلا در مورد برنامه بازخرید سهام بحث کرده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که شروع این کار با ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار خرید سهام منطقی خواهد بود.

در برنامه بازخرید سهام، شرکت سهام خود را به قیمت بازار خریداری می‌کند. در این شرایط، شرکت معتقد است که سهامش در بازار کمتر ارزش‌گذاری شده و از این روش برای افزایش قیمت سهام خود استفاده می‌کند.

هرچند ماسک اعلام کرد که این طرح هنوز نهایی نشده، اما به‌نظر می‌رسد که تسلا به‌زودی برنامه خرید سهام خود را پیش خواهد گرفت. پس از اعلام برنامه خرید، مدیر عامل در مورد ارزش‌گذاری تسلا نیز اظهار نظر کرد: «چندی پیش، در یک جلسه گفته بودم که فکر می‌کنم ممکن است ارزش تسلا بیشتر از اپل باشد که در آن زمان حدود ۷۰۰میلیارد دلار ارزش داشت.

برنامه جدید تسلا؛ پیشی گرفتن از ارزش بازار اپل

ارزش تسلا بر اساس بازار فعلی حدود ۷۰۰میلیارد دلار است. اکنون ماسک هدف جدیدی برای ارزش‌گذاری تسلا ارائه کرده است: «اکنون من بر این عقیده هستم که می‌توانیم از بازار فعلی اپل بسیار فراتر برویم. من مسیری را برای تسلا می‌بینم که ارزش آن بیشتر از مجموع اپل و سعودی آرامکو باشد.»

ارزش اپل در حال حاضر ۲٫۳تریلیون دلار و سعودی آرامکو حدود ۲تریلیون دلار است.

ماسک همچنین تاکید کرد که حتی در شرایط رکود بد، تسلا همچنان می‌تواند در سال آینده «نقدینگی معناداری» تولید کند. از این رو او اعتقاد داشت که شروع یک برنامه بازخرید سهام منطقی است.

رضا   ثروت

نویسنده
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات