در حال بارگذاری

متا یکساله شد

رویای زاکربرگ محقق شد؟

یک سال از تبدیل شدن فیسبوک به متا گذشت. در این گزارش آنچه بر شرکت متا در این یک سال گذشت را مرور می‌کنیم.  

مارک زاکربرگ و مدیران ارشد متا تصور می‌کردند که با پشت سر گذاشتن نام فیسبوک می‌توانند وارد دنیای جدیدی شوند. آن‌ها تمرکز خود را روی حوزه متاورس گذاشتند ولی گزارش‌های مالی این شرکت و تردید سرمایه‌گذاران چیز دیگری به ما می‌گوید. واقعا در این یک سال گذشته، یعنی از زمان تغییر برند این شرکت، چه اتفاقاتی برای متا افتاده است؟

به نقل از دیجیاتو، همه چیز ۱۲ماه پیش شروع شد، زمانی که فیسبوک در بحبوحه رسوایی سوت‌زنی به نام «فرانسیس هاوگن» دوباره تحت فشار قرار گرفته بود. اسناد افشایی از این شرکت نشان می‌داد که مدیران فیسبوک از آسیب سرویس‌های خود بر جوانان آگاهند ولی هیچ کاری در این زمینه انجام نداده‌اند. البته موضوع فقط به همین بحث ختم نمی‌شد و مشکلات بیشتری وجود داشت که کار را حتی به کنگره آمریکا کشاند.

در همان حوالی زمانی بود که فیسبوک تصمیم گرفت به متا تبدیل شود و تمرکز خود را روی متاورس بگذارد. متاورس چیست؟ زاکربرگ می‌گوید این فناوری آینده دنیای دیجیتال است و همه‌چیز در آینده به این فضا منتقل خواهد شد. این شرکت اعلام کرد که می‌خواهد با سرمایه‌گذاری در حوزه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بستر لازم برای ورود به این عصر جدید را فراهم کند.

چرا فیسبوک دست به انجام چنین کاری زد؟ چون این غول دنیای فناوری باید کار بزرگی انجام می‌داد تا مردم به شکلی متفاوت به آن‌ها نگاه کنند. آیا مشکلاتی که پارسال برای فیسبوک به وجود آمد باعث شد مدیران شرکت برنامه‌های خود برای فناوری‌های AR/VR را جلوتر بیندازند؟ هیچ‌کس نمی‌داند. اما آن‌چه پیداست این است که سرمایه‌گذاری عظیم در متاورس در یک سال اخیر فقط دردسرهای بیشتری برای آن‌ها ایجاد کرده است.

متا حالا میلیاردها دلار هزینه کرده، با افت سود مواجه شده، سرمایه‌گذاران را به شک انداخته و محصولاتی ساخته که تقریبا هیچ‌کس نمی‌خواهد از آن‌ها استفاده کند. اما آیا اوضاع بهتر خواهد شد؟ پاسخ این سوال مشخص نیست. زاکربرگ می‌گوید بله، اما بقیه تردیدهای خاص خودشان را دارند. در همین حین، بد نیست نگاهی به رویدادهای یک سال اخیر داشته باشیم تا ببینیم متا چه مسیری را پشت سر گذاشته است.

متا در اکتبر ۲۰۲۱

مارک زاکربرگ در تاریخ ۲۸ اکتبر ۲۰۲۱ پس از هفته‌ها رسوایی اعلام کرد که فیسبوک دیگر فیسبوک نیست. البته که پلتفرم‌های فیسبوک به کار خود ادامه می‌دهند، اما تحت مالکیت شرکت دیگری به نام متا قرار می‌گیرند. متا قرار بود شرکتی جذاب و هیجان‌انگیز باشد که آینده‌ای موسوم به متاورس را رقم خواهد زد.

زاکربرگ در یک ویدیوی طولانی به کاربران توضیح داد که هدف از ساخت متاورس چیست و آن‌ها چگونه می‌خواهند همه چیز را به یک دنیای عظیم دیجیتالی منتقل کنند؛ دنیایی که در آن هر کس با آواتار دیجیتالی خود ظاهر می‌شود و گویی که یک بازی ویدیویی عظیم را پشت سر می‌گذارد.

ولی چطور می‌توان متاورس را ساخت؟ اگر جای شرکتی مثل متا/فیسبوک باشید، پاسخ صرف میلیاردها دلار هزینه در حوزه سخت‌افزارهای AR/VR و فناوری‌های نرم‌افزاری است. البته این شرکت از سال ۲۰۱۴ با خرید آکیلس وارد این حوزه شده بود، اما از پارسال تصمیم گرفت تمام تمرکز خود را در این زمینه بگذارد.

متا در نوامبر ۲۰۲۱

حرکت بزرگ به سمت متاورس آغاز شد. اما اولین موانع در دنیای واقعی متا را درگیر کرد. این شرکت حالا به خاطر نام جدید خود باید میلیون‌ها دلار پول پرداخت می‌کرد تا امکان استفاده از این اسم در بازارهای گوناگون را داشته باشد. مدیران شرکت فهمیدند که تغییر برند به آن راحتی‌ها که فکر می‌کردند نیست.

متا در دسامبر ۲۰۲۱

در ماه دسامبر یکی از محصولات پرچمدار متا به نام Horizon Worlds به معنای «دنیاهای افق» عرضه شد. این محصول رایگان در واقع یک بازی واقعیت مجازی بود که با هدست‌های آکیلس ریفت و آکیلس کوئست ۲ سازگاری داشت. متا امیدوار است که جهان هورایزن به مردم نشان بدهد که متاورس می‌تواند چه کاربردهای متنوعی داشته باشد. با این حال، واکنش‌ها نسبت به این جهان متناقض بود.

از سوی دیگر، متا اذعان کرد که شرکت‌های نظارتی خصوصی از فیسبوک و اینستاگرام برای جاسوسی بر روی حدود ۵۰هزار کاربر استفاده کرده‌اند. همچنین، مردمان روهینگیا که اقلیتی در کشور میانمار محسوب می‌شوند، از متا به خاطر کمک به کمپین نسل‌کشی دولت این کشور شکایت کرده و خواستار غرامت ۱۵۰میلیارد دلاری شدند.

متا در ژانویه ۲۰۲۲

ژانویه برای متا ماه آرامی بود. این شرکت صرفا از یک ابرکامپیوتر پرده برداشت که مدعی بود در ساخت متاورس به آن‌ها کمک خواهد کرد. البته جزئیاتی درباره این که این اتفاق چگونه قرار است رخ بدهد، منتشر نشد.

متا در فوریه ۲۰۲۲

مارک زاکربرگ به کارمندان متا اعلام کرد که از این پس باید یکدیگر را با اصطلاح «هم‌متا» (MetaMates) صدا کنند. اتفاق مهم‌تر انتشار گزارش درآمدهای سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ بود که از رشد کمتر از انتظار درآمدهای این شرکت خبر داد و منجر به ریزش قیمت سهام متا و ارزش ثروت زاکربرگ شد. او در یک روز حدود ۳۰میلیارد دلار ضرر کرد.

از طرف دیگر، پیتر تی‌یل، عضو هیئت مدیره سرشناس متا اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند تا تردیدها درباره آینده این شرکت بیشتر شود. روزنامه واشنگتن پست در گزارشی مدعی شد که جهان هورایزن پر از آزاردهنده‌های جنسی شده است. همچنین متوجه شدیم که تغییرات حریم خصوصی در پلتفرم اپل به درآمدهای تبلیغاتی متا ۱۰ میلیارد دلار زیان وارد کرده است.

متا در مارس ۲۰۲۲

در فاصله نه چندان طولانی پس از ریزش قیمت سهام متا، این شرکت اعلام کرد که دیگر در پردیس خود خدمات شستشوی رایگان لباس ارائه نمی‌کند. به‌علاوه، ناهارهای نامحدود رایگان هم از مزایای کار در این شرکت حذف شد.

متا در چند تبلیغ ویدیویی سعی کرد مردم را متقاعد کند که زندگی در جهان دیجیتالی این شرکت جذاب است و همه می‌خواهند به این دنیا ملحق شوند، پس بهتر است دیر نکنید!

متا در آوریل ۲۰۲۲

گزارش مالی فصل اول متا نشان داد که شرایط شاید آن‌قدرها هم بد نبوده باشد، چون متا روی هم رفته حدود یک میلیارد دلار کمتر از انتظارات درآمد داشته است. ولی این شرکت مبلغ هنگفتی را در حوزه واقعیت مجازی از دست داده بود. این رقم ظاهرا حدود ۲۰ میلیارد دلار بوده که فقط از سال ۲۰۲۰ به بعد برای این حوزه صرف شده است. زیان واحد Reality Labs که واحد واقعیت مجازی متا محسوب می‌شود، در فصل اول ۲۰۲۲ تقریبا ۳ میلیارد دلار بوده و هیچ عایدی خاصی را برای شرکت به همراه نداشته است.

در عین حال، متا همچنان به تولید محصولات عجیبی مثل ارز اختصاصی خود ادامه داد که هیچ‌کس خواستار آن‌ها نبود.

متا در مه ۲۰۲۲

متا در این ماه ویدیویی از مارک زاکربرگ به همراه هدست VR بعدی خود را منتشر کرد. این هدست که همان کوئست پرو بود، در این ویدیو محو شده بود تا مخاطبان زودتر از موعد آن را نبینند. اما ویدیو نشان داد که زاکربرگ می‌تواند با حیوانات کارتونی تعامل داشته باشد. این ویدیو در واقع پیش‌نمایش از یکی از محصولات آینده متا بود.

متا در ژوئن ۲۰۲۲

مهم‌ترین خبر در ماه ژوئن، خروج «شریل سندبرگ» از شرکت بود. مارک زاکربرگ این اتفاق را به عنوان «پایان یک دوره» خطاب قرار داد. خداحافظی سندبرگ پس از تی‌یل، علامت دیگری بود که سرمایه‌گذاران را درباره آینده متا نگران کرد.

در همان ماه، متا از فروشگاهی رونمایی کرد که می‌توانید در آن آواتارهای متاورسی خود را شخصی‌سازی کنید. این شرکت همچنین عرضه پروژه واقعیت افزوده Nazare را به تعویق انداخت. این پروژه قرار بود اولین عینک واقعیت افزوده متا باشد.

افزون بر این، یک گزارش مدعی شد که محیط‌های دیجیتالی دنیاهای هورایزن باعث شده برخی کاربران رفتارهای بدی – مثلا در زمینه تعرض جنسی – از خود نشان بدهند. آیا داریم به سمت داستان Westworld پیش می‌رویم؟

متا در ژوئیه ۲۰۲۲

گزارش مالی فصل دوم ۲۰۲۲ نشان داد که میزان رشد شرکت بسیار کم شده و در واقع سطح درآمدها برای اولین بار در تاریخ فیسبوک کاهش پیدا کرده است. منتقدان ابراز نگران کردند که فیسبوک هم در مسیری شبیه یاهو قرار گرفته باشد. این شرکت سرعت جذب نیروهای جدید را ۳۰درصد کم کرد و به اخراج شماری از کارمندان مشغول شد.

رسوایی کمبریج آنالیتیکا دوباره سر باز کرد و زاکربرگ و سندبرگ مجبور شدند یک بار دیگر برای ادای شهادت به کنگره بروند. در همین حال، فیسبوک سخت در تلاش بود تا به تیک تاک بعدی تبدیل شود و بسیاری از ویژگی‌های این شبکه اجتماعی را تقلید می‌کرد.

آیا خبری از متاورس به گوش می‌رسید؟ هنوز نه.

متا در اوت ۲۰۲۲

مارک زاکربرگ آواتار دیجیتالی خود را به نمایش گذاشت و با طعنه‌های طنزآمیز کاربران مواجه شد. عده‌ای می‌گفتند متا میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری کرده تا زاکربرگ بتواند کاراکتری شبیه کاراکترهای بازی Sims در سال ۲۰۰۰ بسازد.

در ماه اوت سرویس Meta Horizon Teams معرفی شد که یک فضای تعاملی برای کمک به همکاری در کسب‌وکارهاست. این شرکت گفت اگر یکی از هدست‌های کوئست ۲ را تهیه کنید، می‌توانید از راه دور با همکاران خود حرف بزنید و کارهایی مثل نوشتن به‌صورت مشترک بر روی یک تخته را انجام دهید. با این حال، مشخص نبود که چرا افراد باید این سرویس را به سایر سرویس‌های تماس ویدیویی ترجیح بدهند؟

متا در سپتامبر ۲۰۲۲

متا Lofelt را خرید که استارتاپی در زمینه فناوری‌های هپتیک در برلین آلمان است. فناوری هپتیک حوزه شبیه‌سازی احساس لامسه به‌صورت مجازی است. متا امیدوار بود که با این سرمایه‌گذاری بتواند محصولاتی بسازد که حضور در متاورس را برای انسان‌ها ملموس کنند.

از سوی دیگر، اینستاگرام به خاطر مدیریت نادرست اطلاعات کودکان در اروپا به پرداخت ۴۰۰میلیون دلار جریمه محکوم شد. خود این شرکت در گزارشی گفت که به حقوق مدنی کاربران فلسطینی آسیب وارد کرده و سازمان عفو بین‌الملل هم این غول فناوری را به مشارکت در نسل‌کشی روهینگیا در میانمار متهم کرد.

متا در اکتبر ۲۰۲۲

بالاخره به زمان حال رسیدیم. متا با معرفی چند محصول جدید به استقبال گزارش مالی جدید خود رفت. کوئست پرو بالاخره رونمایی شد و یکی از پیشرفته‌ترین هدست‌های VR بازار بود. البته قیمت ۱۵۰۰دلاری این محصول باعث شد خیلی‌ها به فکر خرید این دستگاه نیفتند.

در گزارش مالی فصل سوم ۲۰۲۲ به ریزش ۷۰۰میلیارد دلاری ارزش بازار این شرکت در یک سال اخیر اشاره شد. خود مارک زاکربرگ هم حدود ۱۰۰میلیارد دلار از ثروت شخصی‌اش را از دست داد. حالا تحلیل‌گران انتظار دارند که شرایط در فصل چهارم ۲۰۲۲ حتی از این هم بدتر شود.

اکنون گروه بزرگ‌تری از سهام‌داران و سرمایه‌گذاران نگران آینده این شرکت هستند و خواستار توقف صرف هزینه‌های هنگفت در زمینه متاورس‌اند. اما مدیرعامل متا همچنان افراد را به بردباری دعوت می‌کند، چرا که او به شکلی راسخ به متاورس باور دارد. منتها این که متاورس مدنظر این شرکت و مردم بالاخره چه زمانی در دسترس قرار می‌گیرد و به سودآوری می‌رسد، سوالی است که ظاهرا به این زودی‌ها پاسخی برای آن پیدا نخواهیم کرد.

ارسال نظرات