در حال بارگذاری

حادثه آفرینی تسلا مدل Y در چین

در روزهای اخیر ویدئویی در صفحات مجازی در حال وایرال شدن است که در این ویدئو تصادف شدید یک دستگاه تسلا مدل Y در گواگدونگ چین جزو سوژه‌های بسیار پربازدید بوده است.

شرکت تسلا تاکنون توانسته هر گونه  تصادفات عجیب و سنگین خودروهای خود را توجیه کند اما اینبار موضوع فرق می کند ،این ویدئو جزو یکی از پربازدید ترین ویدئوهای صفحات مجازی بوده است که در این تصادف مرگبار 2 نفر جان باختند و 3 نفر هم مصدوم شدند.

پس از این تصادف تعداد زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی به تسلا و فناوری خودران خرده گرفتند و انگشت اتهام را به سمت این دو گرفتند و سامانه اتوپایلوت را عامل آن می‌دانند. حالا تسلا با انتشار بیانیه‌ای گفته است پلیس به دنبال یک شرکت ثالث بی‌طرف برای انجام تحقیق و کشف علت اصلی است. با این حال این موضوع به دردسری تازه برای ایلان ماسک در بازار چین تبدیل شده که پیش از این نیز با حواشی مربوط به ضعف ترمزهای تسلا مواجه شده بود.

این شرکت می‌گوید برای دستیابی به علت و حقیقت این حادثه، هرگونه جزئیات ضروری را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. همان‌گونه که در کلیپ زیر می‌توانید مشاهده می کنید، تسلا مدل Y حاضر در این حادثه برای پارک در حاشیه جاده سرعت خود را کم می‌ کند، اما بنابر دلایلی نامعلوم این کراس‌اوور برقی ناگهان شروع به شتابگیری می‌کند. بعد از طی مسافتی و برخورد با چند وسیله نقلیه دیگر و یکی ساختمان‌های اطراف، این خودرو بالاخره متوقف می‌شود. به نظر می‌رسد در جریان ثانیه‌های دلهره‌آور تمام تلاش خود را کرده تا از برخورد با سایرین جلوگیری کند.

بر اساس گزارش یکی از رسانه های محلی که می گوید: پلیس شهر چائوژو تاکنون نتوانسته علت حادثه را پیدا کند. با این حال یکی از اعضای خانواده راننده 55 ساله می‌گوید این حادثه مرگبار با وجود نقص در پدال ترمز تسلا مدل Y در ارتباط است.

حادثه تسلا به خاطر یک نقص شایع

نکته حائز اهمیت اینکه نقص پدال ترمز محصولات تسلا جزو مباحث داغ خودرویی در چین است. شاید بدانید سال قبل و در نمایشگاه خودروی شانگهای، یکی از مشتریان تسلا برای اعتراض به عدم رسیدگی به شکایت‌هایش، به بالای سقف خودروهای موجود رفت و با فریادهای بلند توجه همه را به خود جلب کرد. این مشتری می‌گفت به خاطر نقص پدال ترمز، با تسلا تصادف کرده است.

پس از این اعتراض، این شرکت وعده داد در نحوه برخورد با مشتریان تجدیدنظر می‌کند. البته تسلا بعدأ تأکید داشت سرعت غیرمجاز عامل اصلی تصادف مشتری معترض است. اندکی پس از این ماجرا، تسلا از محکومیت یکی از مشتریان معترض خود در دادگاه خبر داد. مشتری مذکور به دلیل نقص پدال ترمز از تسلا شکایت کرده بود. اما دادگاه دلایل او را نپذیرفت و وی را به‌خاطر خدشه‌دار کردن اعتبار تسلا به عذرخواهی عمومی محکوم کرد.

همچنین تسلا مدعی است راننده اصلأ از ترمز استفاده نکرده؛ زیرا چراغ ترمز در ویدئوهای موجود روشن نمی‌شود. به‌جز این، داده‌های اختصاصی مدل حاضر در تصادف نیز نشان می‌دهند راننده پدال ترمز را لمس نکرده است، بنابراین شاید اتهام مربوط به نقص فنی ترمز در این حادثه وارد نباشد، اما باید منتظر اعلام نتیجه تحقیقات بود و دید که ماجرا شتاب گرفتن ناگهانی خودرو و سرعت بسیار زیادش در معابر شهری چگونه توضیح داده می‌شود؟

ارسال نظرات