در حال بارگذاری

پیش بینی بورس امروز

رکورد ارزش معاملات خرد دوباره شکسته می‌شود؟

بازار سهام از ابتدای هفته جاری سه روز پیاپی را با رشد شاخص‌ها و افزایش ملموس ارزش معاملات خرد سپری کرده است. در همین حال با توجه به روند ورود پول حقیقی، به نظر می‌رسد معامله‌گران دوباره با بازار آشتی کرده‌اند. با این حال اما به دلیل تجربه معاملات هیجانی سال‌های گذشته، هنوز نگرانی‌هایی نسبت به رفتارهای توده‌ای سرمایه‌گذاران وجود دارد.

 بازار سهام روز گذشته با استقبال معامله‌گران روبرو بود و حجم و ارزش معاملات نیز در سطح نسبتا رضایت‌بخشی قرار گرفت. شاخص کل بورس هم با رشد 11 هزار و 678 واحدی به سطح یک میلیون و 646 هزار و 907 واحد رسید.

شاخص کل هم وزن نیز که نمایانگر عملکرد سهامداران شرکت‌های کوچک و متوسط بازار است، سه هزار و 962 واحد رشد کرد و در ارتفاع 496 هزار و 401 واحد قرار گرفت.

در آن سوی بازار همچنین شاخص کل فرابورس نیز با رشد مواجه بود و 151 واحد بالا رفت تا به سطح 20 هزار و 908 واحد برسد.

رشد ارزش معاملات

روز گذشته ارزش معاملات خرد بازار هم نسبت به روز یکشنبه با رشد مواجه شد و به 10 هزار و 576 میلیارد تومان رسید. بررسی میانگین ارزش معاملات خرد حاکی از رشد پایدار و روندگونه این شاخص بااهمیت طی هفته‌های اخیر است و این امید را زنده نگاه می‌دارد که بورس با دوره رونق تازه‌ای روبرو شود.

ورود و خروج پول حقیقی

دیروز صندوق‌ها با خروج پول مواجه بودند اما در بخش سهام، بازار توانست پول حقیقی جذب کند. صندوق‌های درآمد ثابت هم شاهد خروج 388 میلیارد تومان دیگر از پول حقیقی‌ها بودند. بازیگران بازار سهام انتظار دارند پول حقیقی خارج شده از صندوق های درآمدثابت به سمت خرید سهم تمایل پیدا کند.

گفتنی است در بخش سهام اما بازار توانست روز گذشته 353 میلیارد تومان پول حقیقی جذب کند.

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته دلار آزاد اندکی کاهش را تجربه کرد اما نتوانست بر روند معاملات بازار سهام اثری داشته باشد. پیش‌بینی می‌شود امروز هم در صورتی که دلار نوسان خاصی را تجربه نکند، بازار سهام شاهد معاملاتی متعادل باشد.

در همین حال با توجه به افزایش قیمت مناسب کامودیتی‌ها در بازار جهانی، نمادهای کامودیتی‌محور امیدوارند بتوانند امروز پول خوبی جذب کنند. به ویژه آنکه چین سیاست‌های جدیدی را در چارچوب افزایش رونق اقتصادی در پیش گرفته و تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند این سیاست‌ها بتواند اثر مثبت بلندمدتی بر صنایع کامودیتی‌محور داشته باشد.

از سوی دیگر نیز گزارش‌های ماهانه و فصلی برخی از شرکت‌ها نشان از آمادگی آنها برای پذیرش سهامدار جدید دارد. بازدهی برخی شرکت‌ها در آذرماه مناسب بوده و از همین رو انتظار می‌رود معامله‌گران بر اساس تحلیل صورت‌های مالی جدید اقدام به انتخاب سهم‌های مناسب کنند.

با توجه به آنچه گفته شد، به نظر می‌رسد در صورتی که تهدید بازارهای موازی از جمله سکه و دلار از بازار سرمایه برداشته شود، امروز هم بورس با روند متعادل و رو به رشدی مواجه باشد. با این حال همواره پس از یک دوره رشد پرشتاب، بر رعایت جانب احتیاط در معاملات و پرهیز از هیجان، تاکید می‌شود.

منبع : tejaratnews

برچسب ها:
امید  اکبری

نویسنده
سلام من امید اکبری کارشناس ارشد فناوری اطلاعات هستم
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات