در حال بارگذاری

پیش بینی بورس چهارشنبه 19 بهمن 1401

شارژ خودرویی بازار سهام؟

معاملات روز سه‌شنبه بورس تهران در بحبوحه خبرهای خودرویی دنبال شد؛ اخباری که به نظر می‌رسید قدری از فضای منفی روزهای گذشته درباره توقف عرضه خودرو در بورس کالا بکاهد. در ادامه نیز خبرهای مثبتی از شورای عالی بورس به بیرون درز کرد که می‌تواند امید را به بازار سهام بازگرداند.

شاخص کل هم‌وزن نیز همسو با شاخص کل رفتار کرد و با رشد 1.7 درصدی به سطح 484 هزار و 460 واحدی رسید.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز سه‌شنبه را 9 میلیارد و 220 میلیون و ارزش معاملات را چهار هزار و 182 میلیارد تومان نشان داد.

ورود و خروج پول حقیقی

با این حال بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس روز سه‌شنبه، خبر از خروج 213 میلیارد تومانی پول از بورس می‌دهد.

نقشه بورس تهران در این روز با حضور 472 نماد سبز و 152 نماد منفی نمایان‌گر غلبه خریداران در بازار بود. همچنین ارزش دلاری بازار سرمایه ایران در پایان معاملات روز دوشنبه معادل 253 میلیارد دلار شد.

پیش بینی بورس فردا

بازار سهام این روزها با اخبار خودرویی احاطه شده و تحت تاثیر این خبرها حرکت می‌کند؛ روز سه‌شنبه هم تحت تاثیر خبرهای مثبت درباره از سرگیری عرضه خودرو در بورس کالا، بازار سهام سبزپوش شد. این همان رفتاری است که بازار در زمان خبر لغو عرضه خودرو در بورس کالا در روز یکشنبه نشان داده بود.

این هیجان به قدری بالا رفته که ارزش گروه‌های دیگر بازار به چشم نمی‌آید و این گروه خودرویی است که بیش از پیش به لیدر بازار تبدیل شده است.

در این میان البته نکته قابل توجه این است که بخش بزرگی از معامله‌گران به دلیل شوک‌های پی‌درپی دولت به بازار سرمایه و صنایع، دست به نقد نشسته‌اند و وارد میدان دادوستدها نمی‌شوند.

با این حال اما به نظر می‌رسد بازار سهام باز هم با خودرویی‌ها شارژ شده و ممکن است این روند به صنایع دیگر نیز کشیده شود. البته باید توجه داشت که به طور معمول، در روزهای چهارشنبه خروج پول از بازار شدت می‌گیرد و ممکن است برخی گروه‌ها نیز با سفارش‌های فروش بیشتری مواجه شوند.

برچسب ها:
رضا   ثروت

نویسنده
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات