در حال بارگذاری

از گوشی وان پلاس با سیستم خنک‌کننده جدید رونمایی شد

وان پلاس در رویداد MWC ۲۰۲۳ امروز از نمونه مفهومی موبایلی از سری وان پلاس ۱۱ رونمایی کرد که یک سیستم جدید خنک‌کننده جدید دارد. اما این گوشی قرار نیست به بازار عرضه شود.

کمپانی وان پلاس (One plus) در رویداد MWC ۲۰۲۳ از نمونه مفهومی موبایلی از سری وان پلاس ۱۱ رونمایی کرد که یک محصول آزمایشی با نام OnePlus ۱۱ Concept است. این گوشی طراحی شده است تا سیستم جدید خنک‌کننده این شرکت را که Active CryoFlux نام دارد، امتحان کند و عملکرد آن را به نمایش بگذارد.

به نقل از techcrunch، سیستم خنک‌کننده Active CryoFlux به زبان ساده یک سیستم خنک‌کننده به‌صورت یک چرخه بسته در داخل دستگاه است که نمونه‌های آن در برخی از کامپیوتر‌های دسکتاپ مشاهده می‌شود.

در مرکز این سیستم یک میکروپمپ پیزوالکتریک سرامیکی 0.2 سانتی متر مربعی وجود دارد که مایعی را در مجموعه‌ای از لوله‌ها میان دیافراگم بالایی و پایینی دستگاه به گردش درمی‌آورد. قسمت پشتی دستگاه با یک ماده شفاف پوشانده شده است و روند چرخش مایع را با حالت نمایش نور نشان می‌دهد.

این در حالیست که این گوشی جدید وان پلاس از لحاظ طراحی شبیه به وان پلاس 11 معمولی است. تنها با این تفاوت که اکنون حلقه دوربین بیرونی آن و بخشی از پشت آن شفاف است.

سیستم خنک‌کننده جدید وان پلاس 1.6 درجه دما را کاهش می‌دهد

این میکروپمپ فضایی کمتر از ۰.۲ سانتی‌متر مربع را در درون بدنه اشغال می‌کند. این پمپ موجب گردش مایعی می‌شود که به کاهش حرارت قطعات کمک می‌کند. این مایع درواقع گرمای سیستم بر تراشه (SoC) را می‌گیرد و آن را در مسیر بازگشت به پمپ رها می‌کند.

کمپانی چینی وان پلاس مدعی است که Active CryoFlux می‌تواند تا ۲.۱ درجه سلسیوس از دمای گوشی را کاهش دهد و درنتیجه می‌تواند با افزایش ۳ تا ۴ فریم در نمایش بازی‌ها همراه باشد. این سیستم همچنین در زمان شارژ می‌تواند به کاهش ۱.۶ درجه‌ای دما کمک کند و زمان شارژ را حدود ۳۰ تا ۴۵ ثانیه پایین بیاورد.

علاوه‌براین، قاب عقب این گوشی به‌گونه‌ای طراحی شده است که فناوری سیستم خنک‌کننده آن را به نمایش بگذارد. وان پلاس در این دستگاه از یک کاور شیشه‌ای شفاف استفاده کرده است که اجازه می‌دهد جریان مایع خنک‌کننده در لوله‌ها را ببینید. البته این جلوه نمایشی با کمک نور‌هایی تزئین شده است که دور ماژول دوربین هم دیده می‌شود.

با وجود تمام این موارد اما گوشی وان پلاس مفهومی است، به این معنا که وان پلاس برنامه‌ای برای تولید انبوه آن ندارد و قرار نیست که این گوشی در دسترس عموم قرار بگیرد.

با توجه به رکود اخیر نوآوری در گوشی‌های هوشمند، سازندگان گوشی‌های هوشمند تلاش دارند که طراحی محصول را با روش‌های جدید تغییر دهند. به دنبال کاهش نوآوری، فروش گوشی‌های هوشمند در سراسر جهان نیز بسیار کاهش یافته است و تولیدکنندگان با ارائه محصولات تازه به دنبال راه‌های جدیدی برای شروع فروش می‌گردند.

منبع:tejaratnews

رضا   ثروت

نویسنده
کارشناس ارشد فناوری اطلاعات
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات