در حال بارگذاری

قفل شکن‌ها همچنان امنیت کاربران iOS را تهدید می‌کنند

نقص امنیتی قدیمی که به نظر می‌رسید در نسخه جدید سیستم عامل iOS برطرف شود همچنان کاربران محصولات اپل را تهدید می‌کند.

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد ابزار قفل شکن iOS همچنان در سیستم عامل iOS ۱۳ فعال است و کاربران دستگاه‌های مجهز به این سیستم عامل می‌توانند از آن استفاده کنند.

کاربران  سیستم عامل آی‌او‌اس با استفاده از ابزار قفل شکن(iOS jailbreak) می‌توانند اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها، موسیقی و کلیپ‌های ویدئویی را که در ظاهر قابلیت دانلود و نصب روی این سیستم عامل را ندارند بدون پرداخت هزینه در دستگاه‌های مختلف شرکت اپل مانند گوشی‌های هوشمند آیفون نصب کنند.

با  اینکه هزاران کاربر سیستم عامل iOS در کشورهای مختلف از ظرفیت قفل شکنی استفاده می‌کنند ولی کارشناسان این ابزار را نوعی تهدید امنیتی دانسته و آن را موجب کاهش عمر باتری دستگاه، بی‌ثباتی در اجرای اپلیکیشن‌ها و باز گذاشتن راه نفوذ به حریم خصوصی می‌دانند.

نسخه  جدید iOS jailbreak قوانین امنیتی موجود در سیستم عامل آی‌او‌اس ۱۱ تا ۱۳,۵ را زیر پا گذاشته و با ویژگی‌های به ظاهر جذاب خود کاربران زیادی را در خطر قرار می‌دهد. مدیران شرکت اپل بارها وعده داده‌اند که راه نفوذ قفل‌شکن‌ها به سیستم عامل iOS را مسدود می‌کنند ولی این نرم‌افزارها همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

کارشناسان  فناوری ابزار قفل شکن iOS را به نرم‌افزاهای وی‌پی‌ان تشبیه کرده و گفتند: همانطور که وی‌پی‌ان‌ها با دور زدن قوانین جاری در شبکه ارتباطات و اینترنت کشورهای مختلف تنها امکان دسترسی به سایت‌ها گوناگون را فراهم می‌سازند ولی در واقع تمامی اطلاعات تلفن همراه یا رایانه کاربر را در اختیار سرورهای فعال در برنامه قرار می‌دهند ابزارهای قفل شکن نیز با سوء استفاده از موقعیت کاربران و نیازهای آن‌ها دسترسی به امکانات تقریبا محدودی را فراهم ساخته و در ازای آن به حریم خصوصی کاربران نفوذ می‌کنند.

اگر چه  اپل اعلام کرده تا پیش از عرضه رسمی سیستم عامل iOS ۱۴ نواقص امنیتی این سیستم عامل را به طور کامل برطرف کرده و امکان استفاده از قفل شکن‌ها را از بین می‌برد ولی کاربران دستگاه‌های این شرکت طرح چنین صحبتی را گزافه گویی دانستند.

منبع : news.yahoo

برچسب ها:
یاسین  موسوی

نویسنده
کارشناس مسائل روز و دنیای فناوری وارائه دهنده نظرات مفید در مسائل فنی در حوزه فناوری اطلاعات
مشاهده همه پست ها

ارسال نظرات